Námestie Radetzkého (dnešné Hviezdoslavovo) v Bratislave

Johann Vincenz Reim

date:
measurements: výška 10.2 cm, šírka 16.2 cm, výška 11.5 cm, šírka 16.6 cm
work type: grafikavoľná
genre: mestský motív
material: paper
technique: etching
coloration
inscription:
institution: Galéria mesta Bratislavy, GMB
curator: Martina Vyskupová
inventory number: C 1862
tags: námestie
in collections:

Typickú mestskú promenádu pre peších predstavovala úprava na dnešnom Hviezdoslavovom námestí, ktorá viedla od divadla až po Rybné námestie. Bola založená začiatkom 80. rokov 18. storočia za úradovania mešťanostu Jozefa Stettnera na mieste pred niekdajšími hradbami s priekopou, kde podľa neskoršej literatúry rástla iba trstina a žili žaby. Dĺžka promenády bola približne 170 krokov a pozostávala zo štyroch stromoradí tvorených piatimi radmi stromov, v ktorých sa striedali lipy, javory a agáty.

Pavol Ballus vo svojom sprievodcovi po Prešporku a okolí sa o Promenáde vyjadril, že „táto v rámci mesta vytvorená prechádzka je taká znamenitá, že podobnú momentálne neponúka ani rezidencia“. Stromoradia poskytovali dokonca aj v najväčších letných horúčavách oblažujúci tieň a ochladenie, pričom k pohodliu návštevníkov slúžili lavičky pravidelne rozmiestnené vo vzdialenosti približne každých desať krokov. Promenáda predstavovala podľa autora „miesto stretnutí nielen všetkých tých, ktorí chcú byť právom či neprávom zaradení ku galantnému svetu, ale aj všetkých matrón a starcov, ktorým blízkosť tohto miesta obmeny vzduchu je výborná aj vzhľadom na ich stav“. Výraz obmena vzduchu (Luftwandel), používaný v súvislosti so zeleňou, parkami či záhradami v podstate znamenal, že tieň tejto vysokej zelene „menil“ vzduch, lebo v tieni bol chladnejší ako na slnku a to samo spôsobovalo jeho cirkuláciu.

Martin Čičo ● Oddychové a výletné miesta Prešporka koncom 18. a v prvej polovici 19. storočia v kontexte rozvoja krajinárstva (Forum Historiae, 2016, roč. 10, č. 2, s. 111-137)