Au kaviareň v Petržalke

Johann Vincenz Reim

datovanie:
miery: výška 10.5 cm, šírka 16.1 cm, výška 18.3 cm, šírka 23.6 cm
výtvarný druh: grafikavoľná
žáner: krajina
architektonický motív
materiál: papier
technika: lept
kolorovanie
značenie:
inštitúcia: Galéria mesta Bratislavy, GMB
inventárne číslo: C 19903
v kolekciách:

Počas takmer dvojročného snemovania uhorských stavov v rokoch 1825 – 1827, prvého od roku 1813, došlo k obnove medzičasom spustnutej promenády v Brucken Au, ktorá bola poškodená v dôsledku napoleonského obliehania mesta v roku 1809. Podnetom k obnove bolo veľmi pravdepodobne už postavenie loďkového (pontónového) mosta pri príležitosti korunovácie Karolíny Augusty (štvrtej manželky cisára Františka) v roku 1825, ktorý uľahčil príchod hostí do mesta a zároveň ako prvý stály most cez Dunaj po veľmi dlhej dobe zvýšil aj dostupnosť petržalského parku.

V koncepcii jeho alejí sa v podstate nič nezmenilo – najvýraznejšie úpravy vykazovalo nábrežie – obnovené a doplnené boli predovšetkým vybavenie a infraštruktúra. Najprv vzniklo neďaleko mosta Kasíno, v ktorom sa dal hrať napríklad aj biliard, o kúsok ďalej, bližšie k brehu, zasa kaviareň Aukaffee postavená v klasicistickom slohu. Aukaffee patrilo k centrám spoločenského života Prešporka, bolo umiestnené v prírodnom prostredí, ktoré sa stalo vhodným rámcom aj pre stretnutia spoločenskej elity.

Martin Čičo ● Oddychové a výletné miesta Prešporka koncom 18. a v prvej polovici 19. storočia v kontexte rozvoja krajinárstva (Forum Historiae, 2016, roč. 10, č. 2, s. 111-137)