18. február 2019
Kolekcia obsahuje 139 diel
2 minúty

Plenér (z fr. en plein air – na vzduchu, vonku): maľovanie vo voľnej prírode.
Počas 19. storočia objavovali umelci a umelkyne čaro tvorby v plenéri. Krásy prírody, mesta či vidieka zachytávali priamo na plátno alebo na papier.

Webstránka plenerizmus.sng.sk dopĺňa výstavu Slovenskej národnej galérie Z akadémie do prírody. Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860 – 1890. Hravým spôsobom prezentuje viac než 140 výtvarných diel z výstavy a z katalógu vo vysokom rozlíšení. Vyberte si z pestrej škály atmosfér a pocitov a preskúmajte nájdené maľby alebo kresby naozaj zblízka.

aplikácia plenérizmus

 

Vyhľadávanie malieb a kresieb podľa motívov, nálad či počasia upriamuje pozornosť na javy, ktoré si umelkyne a umelci všímali počas svojej tvorby vo voľnej prírode. Ich snaha o zachytenie prchavého dojmu, uvoľnenejší rukopis a odvážnejšia práca s farbou pomohli posunúť krajinomaľbu smerom k impresionizmu a k modernému umeniu. Výtvarné vzdelanie nadobudnuté na akadémiách vo Viedni, v Prahe, v Mníchove či v Paríži zúžitkovali na objavovanie krás domáceho a vidieckeho prostredia. Fascináciu prírodou a pozorovací talent týchto umeleckých osobností dokladajú aj autentické citáty z ich denníkov a korešpondencie.


„Mnohokrát som prešiel týmto miestom, postál som a hlavou mi neprestajne vírilo, či vôbec treba túto krásnu krajinu pozorovať a preniesť do maľby. Hľadel som na zelenú trávu, modrú oblohu, plávajúce biele oblaky, pestrofarebné kvety a tmavé stromy. Videl som tú krajinu v plnom slnku, žiariacu v záplave farieb, a tiež pod závojom oblakov bez jediného tieňa: postavu, trávu, strom, krík, ako sa rozplývajú v jemnej farebnej harmónii. Avšak, je toto možné zobraziť? Smel by som?...“ – Pál Munkácsy


Aplikácia na výstave Z akadémie do prírody

Viac sa o autoroch, ich prístupoch k tvorbe a premenách krajinomaľby dočítate v katalógu k výstave a na sprievodných programoch. Jednotlivé motívy a nálady môžete objavovať aj pomocov tagov na konkrétnych dielach v kolekcii.

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.