„Stáva sa, že prestaneme rozumieť svetu okolo seba a aj v sebe. Náš priestor zhustne nad únosnú mieru. Príliš mnoho ťažkých slov a dejov súčasne. Príliš mnoho ... (více)
Annamária Mikulik (1984) je produktová dizajnérka aktívne pôsobiaca na medzinárodnej scéne súčasného dizajnu. Je držiteľkou významných ocenení za produktový ... (více)
„...proti dekorativizmu postaviť jednoduchosť elementárneho tvaru, proti luxusu hospodárnosť, proti individualizmu prácu v ... (více)
„Človek žije v určitom svete, dennodenne na neho doliehajú udalosti, mnoho podnetov, ktoré tvoria kolorit doby. Ja to nepopisujem, ja to pretavujem… V každom obraze cítiť odraz toho, čo prežívam. To je ... (více)
Spoznajte štyri majstrovské diela z výstavy Slovenskej národnej galérie Generácia 909,76 skutočne do detailov. Audiokomentáre kurátoriek Kataríny Bajcurovej a Vladimíry ... (více)
„Umenie je bojom proti smrti. My už dávno nebudeme, keď naše diela ešte budú rozprávať o nás a našej dobe. Rád by som, aby sa ľudia tešili mojim obrazom aj o päťdesiat ... (více)
„Výhľad bol nádherný. Modrasté fialové tóny sa miešali s bledozelenými. Bolo nezvyčajne sparno, jemné obrysy sa rozplývali, v sparnom teplom vzduchu ... (více)
Človek prichádza na svet nahý. Tak, ako ho boh stvoril. No už niekoľko okamihov po narodení je zabalený a oblečený. Dôvody sú jasné, ide najmä o ochranu pred chladom. ... (více)
Na Slovensku máme viac klenotov architektonickej moderny, než sa môže na prvý pohľad zdať. Oddelenie architektúry Historického ústavu SAV ich podrobne katalogizuje, monitoruje a tiež bojuje o ich ... (více)
„Umelec musí byť vnútorne presvedčený, že cesta, ktorou sa vydal, je pre neho tá správna. A kým sa mu podarí dospieť tam, kam chce, uplynú nespočetné hodiny dní i ... (více)
Rita Koszorús (1989) hľadá pre svoje idey výstižné techniky a médiá. Hoci sa primárne venuje maľbe, nebráni sa ani presahom do akčného umenia či videa. Odrazovým ... (více)
„A vy koho hľadáte?” nedôverčivo si obzerá slovenský gazda cudzinca. Tu, na koniec sveta, do jedného zo slovenských kútov skrytých v horách nik nechodí. Čo zrazu ... (více)
Andrej Dúbravský vybral pre náš Instagram diela od autorov, ktorí ho oslovili, ovplyvnili alebo sú mu inak blízki. Andrej maľuje (industriálne) krajiny s mužskými aktmi, larvy a ... (více)
„Neviem, kam ideme, ale ja sa už odtiaľ nevrátim. Ty sa však určite vrátiš, vezmi si kufor, všetko v ňom je ... (více)
Aký je rozdiel medzi kreslením a rysovaním, rovinnými a priestorovými útvarmi, čiarami a geometrickými tvarmi? Umenie môže pomôcť deťom porozumieť základom ... (více)
„Keď som sa začal cítiť v meste ako vo väzení, najmä po roku 1968, rozhodol som sa, že chcem pomôcť zvieratám v ZOO, ktoré žijú v podobnom väzení, odstránením ... (více)
Stromy na výtvarných dielach netvoria iba pozadie. Veľakrát bývajú samostatným námetom a predmetom skúmania. Špecifické vlastnosti stromov môžu autorom ... (více)
„Výtvarník sám tlumočí smysl hry, proč tu hru hrajeme, proč jsme ji zařadili do repertoáru, co chceme od diváka, jak by měla působit – to výtvarník může sám ... (více)
Násilie v rodnej krajine a hrozba rozpínajúceho sa fašizmu v Európe nenechali Pabla Picassa ľahostajným. Finančne aj osobne síce podporoval republikánsku stranu, no spočiatku sa ... (více)
V prírode nachádzame inšpiráciu, čerpáme novú energiu a sme fascinovaní spletitou mozaikov života na našej planéte. Stotožňujeme sa s kolobehom vzniku, dozrievania, zániku a ... (více)
„ ...Blažo vo svojich jednotlivých dielach dokáže prepájať banálne a hlbokomyseľné, prvky pokleslej a vysokej kultúry. Dokáže ťažiť z ich podivných stretnutí a ... (více)
Každý rok pribudne na Webe umenia niekoľko autorov a autoriek, ktorých tvorba sa stala voľnou a ich diela tak môžete stiahnuť v pôvodnej veľkosti. S rokom úmrtia blížiacemu sa ... (více)
Čísla sa nachádzajú všade okolo nás, aj tam, kde ich bežne nevnímame. Nemusíme ich vidieť, istým spôsobom sú prítomné vo všetkom, čo nás obklopuje. ... (více)
„Vyprázdnila som svoj priestor a zhmotnila som samu seba na svoj obraz. Tu som sa celá stotožnila sama so sebou. Vždy som bola veľmi hĺbavý človek, ktorý sa rád ponáral sám do seba. ... (více)
„Jej ťahy štetcom pôsobili skôr ako radostná hra než maľovanie“ – takto opisovali jej prácu diváci, keď ju neveriacky pri nej pozorovali. Elisabetta totiž maľovala pred publikom, ... (více)
Prvý prezident prvej Československej republiky stelesňoval idealizmus a racionálny humanizmus v nestabilnej medzivojnovej Európe. Jeho portréty z 20. a 30. rokov minulého storočia ... (více)
Skupinová výstava Suterén, ktorá sa uskutočnila v apríli 1989, znamenala uvedenie nového média site-specific inštalácie v slovenskom výtvarnom umení. Podobne ako ... (více)
V dejinách umenia nájdeme len málo obrazov, ktoré boli viac diskutované ako Melanchólia Albrechta Dürera. Zvláštnu pozornosť jej venoval aj jeden z najvplyvnejších ... (více)
Viac socializmu znamená menej komunizmu. – Július Koller, 21.11.1989 Pokojná revolúcia dokázala prekvapujúco rýchlo odstrániť diktatúru. Človek nie je len produktom ... (více)
„Je to hra o živloch, v nás i mimo nás. O návratoch, nádejách, o láske, nenávisti, sklamaní. Základná téma je hľadanie ideálu a nenaplnená ... (více)
Ján Jánoš (1988) transformuje tradičné zlatnícke techniky do experimentu s formou, materiálom a príbehom. Vyštudoval odbor Zlatníctvo a strieborníctvo na Škole ... (více)
Je umenie nutne iba o kráse? Môže byť námetom diela čokoľvek, čo si jeho autor/ka vymyslí? Ako prekvapiť publikum a vtiahnuť ho do umeleckej situácie? Čo je to konceptualizmus? Do týchto aj ... (více)
V kresbách a grafikách kapitána Roberta Battyho cítiť nostalgiu a romantické predstavy o ďalekých cestách po starom kontinente. Svoju cestu do Prešporku na začiatku 19. storočia ilustroval ... (více)
Ako si z návštevy galérie odnesie trieda čo najviac? A aká forma spolupráce vznikne zo spojenia školy a galérie? Ponúkame vám rozpracované metodiky v teoretickej aj v ... (více)
Simona Janišová je absolventkou Katedry úžitkového umenia na VŠVU a kurátorkou zbierky keramiky a porcelánu Slovenského centra dizajnu. Vo svojej tvorbe sa sústreďuje práve na ... (více)
Autori, ktorí zomreli počas roku 1948, sú od 1. januára 2019 voľní. Patria medzi nich impresionista Elemír Halász-Hradil, maliar a výtvarný kritik Emil Pacovský a amatérsky ... (více)
Apokalyptická vízia posledného súdu uzatvára Nový zákon a opisuje finálne rozhrešenie nad veriacimi a hriešnikmi. Kristus sa vracia na svet, kriesi mŕtvych a rozhoduje, kto si ... (více)
„Autobus sme našli v lese," hovorí Danica Hanáková o hrdzavej avii, s takmer nepoškodeným vnútorným zariadením vrátane dvadsiatich sedadiel potiahnutých ... (více)
V slovenskom výtvarnom umení existuje pomerne málo diel reflektujúcich vznik prvej Československej republiky a podpísanie Martinskej deklarácie v októbri 1918, ktorou sa k novej republike pridali ... (více)
Vďaka novej aplikácii Second Canvas Zvolenský zámok môžete objaviť a preskúmať majstrovské diela z expozície starého umenia Slovenskej národnej galérie vo vysokom ... (více)
Mytologický námet z Vergíliovej Eneidy (Aeneas VI, 269 – 282) spopularizoval v umení pravdepodobne Hieronymus Bosch. Podsvetie umožnilo maliarom využiť fantáziu pri stvárnení bájnych ... (více)
Unikátny súbor búst od Františka Xavera Messerschmidta, tradične označovaný ako Charakterové hlavy, patrí medzi najexpresívnejšie sochárske diela v zbierkach Slovenskej ... (více)
Pri príležitosti 70. narodenín Slovenskej národnej galérie sme pripravili krátky dokument o jej histórii. Vtesnať významné udalosti a zaujímavé momenty z dejín ... (více)
Aplikácia Filla Fulla Chat približuje životné príbehy umelcov Emila Fillu a Ľudovíta Fullu formou interaktívneho rozhovoru. Konverzáciu dopĺňajú ukážky z tvorby autorov ... (více)
Výstava v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne rozpráva životný príbeh architekta a všestranne tvorivého človeka prostredníctvom jeho vlastného diela. ... (více)
Maľba Jána Mudrocha z roku 1939 odkazovala na skutočné udalosti v Mexiku a v Španielsku, bola však aj symbolickou predzvesťou najkrvavejších rokov 20. storočia. Tajomný smútok a dojem ... (více)
Svetová výstava v Montreale v roku 1967 bola jednou z troch povojnových reprezentácií Československa na svetových výstavách (Brusel Expo 58, Montreal Expo 67, Osaka Expo 70). Výstava ... (více)
Medzivojnové tridsiate roky boli poznačené následkami hospodárskej krízy a všeobecnou predtuchou nového hroziaceho konfliktu na európskom kontinente. Vlna nacionalizmu a populizmu vyniesla k ... (více)
Výtvarné diela sa stávajú voľnými 70 rokov po smrti autora. Voľné diela si môžete z Webu umenia stiahnuť vo vysokom rozlíšení a využívať na súkromné ... (více)
Väčšinu Rembrandtových grafických listov tvoria portréty, štúdie ľudskej postavy, krajiny alebo biblické výjavy. Z biblie si vyberal príbehy so silným dramatickým ... (více)
Dialóg dvoch umelcov - Mateja Fabiana (*1979) a Jána Bergera (*1944), dlhoročného pedagóga bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení a prehliadaného maliara - prirodzene vyplynul z ... (více)
Záľuba Júliusa Kollera (JK) v čítaní, spisovaní a hromadení informácií dala vzniknúť obrovskému množstvu materiálu, ktorý je zároveň bohatým ... (více)
Keďže výtvarné diela sa stávajú voľnými 70 rokov po smrti autora, noví voľní autori a diela stiahnuteľné vo vysokom rozlíšení pribúdajú každý ... (více)
Rozšírená verzia pôvodne anglického príspevku na portáli európskeho kultúrneho dedičstva Europeana, kde práve prebieha tematická kampaň venovaná slohu secesie v jej ... (více)
English version: Art Remix Remixy posielajte na lab@sng.sk Deadline: 19.4.2017, 20:00 Formát: statický obraz (jpg, tiff), video Výhra: publikácie SNG a tlačené reprodukcie z Webu ... (více)
Umenie je predmetom záujmu užšej časti publika. Nie každého nadchne. Predovšetkým to moderné a súčasné. Samostatné výstavy umelca alebo skupiny tvorcov oslovia ... (více)
Tvorba Cypriána Majerníka sa vyznačuje autenticitou umeleckej výpovede a empatiou pri spracovaní ťažkých tém. Motív jazdcov sa v nej objavuje od polovice tridsiatych rokov a je dobrou ... (více)
„Hlásime sa k slovu len z umeleckých príčin, aby sme informovali slovenskú verejnosť o novom maliarstve, ktoré je nám alfou a omegou, chceme našu slovenskú verejnosť oboznámiť ... (více)
Vývoj dejín umenia sa najčastejšie zaznamenáva prostredníctvom významných medzníkov a obratov v umeleckej tvorbe. Najvýraznejšie zmeny pritom nastali vtedy, keď sa ... (více)
Tretí diel zo série krátkych dokumentov o pozadí a historickom kontexte umeleckých diel sa venuje Slovenskému národnému povstaniu. Za často idealizovanými či romantizujúcimi ... (více)
Peter Bartoš je žijúcou legendou česko-slovenského konceptuálneho umenia, jedným z posledných očitých svedkov mnohých kľúčových udalostí našej vizuálnej ... (více)
Ťažko si predstaviť svet umenia bez zberateľov. Zbieranie a budovanie zbierok je veľmi dôležitou súčasťou formovania umeleckého diania. Mnoho umelcov bolo na zberateľov ako mecenášov existenčne ... (více)
Výstava Alšovej jihočeskej galérie na zámku Hluboká nad Vltavou predstavuje 250 exponátov českého a slovenského surrealizmu (nadrealizmu). Ide o najvýznamnejšiu výstavu ... (více)
Daniela Olejníková (*1986) je ilustrátorka a grafická dizajnérka, pracujúca s tradičnými technikami linorytu a sieťotlače v kombinácii s technologickými možnosťami ... (více)
Mohlo by sa zdať, že písanie denníka patrí skôr do oblasti literárneho žánru ako do výtvarného umenia, no rôzne formy zaznamenávania udalostí a priebehu času ... (více)
Pilotný diel série Príbehy umenia si teraz môžete pozrieť vo formáte Hyper-video s anotáciami a doplnkovým obsahom. Anotácie videa sa zobrazujú v pravom bočnom paneli, ich jazyk ... (více)
„Ja nemaľujem pekne... Ale maľujem zákonite. Obraz je mi vystihnutie pravdy. Hľadám vo svojich obrazoch dušu motívu... a nie povrch.“ ... (více)
Voda v umeleckom svete zaujala niekoľko zásadných pozícií. V prvom rade je to materiál a výtvarný nástroj. Okrem toho aj vyjadrovací prostriedok, ale aj téma či motív ... (více)
Krátky dokument Príbehy umenia: Podhradie vznikol v spolupráci Slovenskej národnej galérie a štúdia Moiré. Venuje sa fenoménu zániku bývalých podhradských ... (více)
Architektúra je jedným z najkomplexnejších umeleckých druhov. Navyše, divák sa s ňou môže stretnúť celkom nechcene – nie je potrebné navštevovať nejaké ... (více)
Video z dielne Lab.SNG ponúka pohľad zblízka na zdigitalizované negatívy fotografií Jána Cifru zo zbierok Slovenskej národnej ... (více)
V zbierkach Slovenskej národnej galérie sa nachádzajú tisíce fotografií. V rámci digitalizácie sa postupne objavujú aj na Webe umenia a mnohé z nich som mal možnosť držať v ... (více)
Článok je doplnený kolekciou diel s názvom Informel Výtvarné experimenty s rôznym prístupom k spôsobu zobrazovania neskončili s nástupom avantgardného umenia. Po ... (více)
V novembri 2015 sa skončil niekoľko rokov trvajúci projekt Digitálna galéria, venujúci sa digitalizácii kultúrneho dedičstva - procesom zaznamenávania, uchovávania a zmysluplnej ... (více)
Motív slávností či oslavy sa v umeleckom svete objavuje odpradávna. Na jednej strane to vyplýva z prirodzeného vzťahu umenia k tradíciám. Na druhej strane emócie, ... (více)
V 70. a 80. rokoch 20. storočia vznikla na Slovensku pozoruhodná skupina umeleckých diel od rôznych autorov, kde sa sneh, iste aj vďaka jeho jedinečným estetickým a fyzikálnym vlastnostiam, ... (více)
„Miloval Oravu, miloval Oravu, to svoje bolestné rodisko, tu prečudesnú krajinu príkrych protív, ktorá sa napokon zakaždým vymykala jeho prirovnaniam, hoci k nim vždy nabádala, miloval ten ... (více)
Viliam Chmel (1917 - 1961) maľoval počas štyridsiatych rokov 20. storočia ponuré a zároveň romantické mestské panorámy. Vyľudnené ulice, kolorované umelým osvetlením, s ... (více)
Miloš Urbásek bol pomerne významnou osobnosťou na umeleckej scéne druhej polovice 20. storočia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Z domáceho hľadiska je dôležitá jeho ... (více)
V čase, keď v Slovenskej národnej galérii v Bratislave vystavuje svoje fotografie z Izraela uznávaný slovenský fotograf Martin Kollar, pomaly pripravujeme výstavu jeho menovca – ... (více)
Článok vyšiel v tretom čísle magazínu Egreš, určeného pre každého, kto má rád dizajn, remeslo, ilustráciu, fotografiu, dobrodružstvo a témy spojené s ... (více)
Ilustrované knihy pre deti majú na Slovensku bohatú tradíciu. V roku 2015 oslávilo Bienále ilustrácií Bratislava už 50. výročie a aj vďaka iniciatívam ako je ... (více)
Po mnohé desaťročia si fotografia okrem talentu a citu vyžadovala aj nemalé znalosti a zručnosti - jej vzniku predchádzal zložitý proces. Predstavíme vám niekoľko fotografických techník ... (více)
Samostatné Československo vzniklo 28. októbra 1918, ešte počas prvej svetovej vojny, ktorú pomohlo ukončiť svojimi nárokmi na zvrchovanosť a sabotovaním armádnej logistiky Rakúsko-Uhorskej ... (více)
V zbierke grafiky Slovenskej národnej galérie sa nachádzajú aj farebné drevorezy zobrazujúce životný štýl novej buržoázie z japonského obdobia Edo ... (více)
Petra Hanáková je kurátorka, teoretička umenia, filmová kritička a historička. Absolvovala vedu o výtvarnom umení na FFUK v Bratislave a bakalárske štúdium filmovej vedy na ... (více)
Hlavná kurátorka: Katarína Beňová Kurátorky: Jana Švantnerová (SNG), Silvia Seneši Lutherová (VŠVU) Výstava zameraná na tzv. „obdobie pokoja“ - biedermeier ponúka divákovi pohľad na náš výtvarný materiál, obľúbené ... (více)
Eva Kašáková je grafická dizajnérka a absolventka Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU. V jej portfóliu nájdeme výtvarné katalógy pre nezávislé vydavateľstvo La Piscina z Tenerife alebo publikácie pre Divadelný ústav. Jej Malý ... (více)
Pilotný diel série krátkych dokumentov Príbehy umenia je venovaný Pamätníku Červenej armády na Slavíne, soche vojaka na pylóne a jeho autorovi Alexandrovi Trizuljakovi. V novom ... (více)
V sérii článkov Dielo v detaile budeme predstavovať umenie z „makro pohľadu“. Vďaka skenom a fotografiám umeleckých diel sa môžeme zamerať na štruktúru ich povrchu alebo na detaily, ktoré vystúpia až pri „nazoomovaní“. ... (více)
Výtvarné diela zo zbierok slovenských galérií nájdete odteraz na Webe umenia v novej podobe, s novými funkciami a ... (více)