Muži s koňom

Eugen Krón

datovanie:
miery: výška 51.4 cm, šírka 39.8 cm, výška 59.2 cm, šírka 46.8 cm
výtvarný druh: grafikavoľná
žáner: figurálna kompozícia
materiál: žltkastý papier
technika: litografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 10000
tagy: postava
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Dôležité miesto vo výtvarnom dianí prvých rokov Československej republiky zaujíma košický umelecký okruh. V roku 1921 sa v Košiciach usadil Eugen Krón a v priestoroch Východoslovenského múzea založil súkromnú kresliarsku a grafickú školu. Svojim žiakom, toho času väčšinou ľavicovým intelektuálom z rôznych spoločenských pomerov i národností, sprostredkoval Krón najnovšie progresívne, neakademické umenie a diela popredných osobností európskych avantgárd. Jemu samotnému takéto vzdelanie pravdepodobne priniesol pobyt v „maďarskom Barbizone“ Nagybányi a štúdiá na budapeštianskej Akadémii. Autor sa zaraďuje do línie maďarských kresliarov, ktorí nadväzovali viac na konštruktívnu cézannovskú a derainovskú geometriu obrazu a post-expresionistické tendencie. V slovenskej umenovednej literatúre sa často objavuje dlhý zoznam Krónových žiakov ako K. Sokol, A. Bortnyik, F. Foltýn, K. Bauer, J. Jakoby a mnoho iných. Prínos Króna však nespočíval len v dôležitej pedagogickej činnosti. Jeho pobyt v Košiciach bol najplodnejším obdobím vlastného tvorivého života.

V roku 1921 vyšiel cyklus litografií Zo starých Košíc, ktoré dokumentovali vtedajšiu tvár mesta. Vytvorením týchto grafík sa Krón snažil dosiahnuť aj povolenie k trvalému pobytu v Košiciach a neskôr mesto ešte veľakrát zachytil v početných skiciach architektonických pamiatok historického jadra. O rok neskôr vytvorená litografia Muži s koňom však reprezentuje vyspelú voľnú tvorbu autora. Plochu grafiky nahusto pokrytú tlačou vypĺňa členitá kompozícia mužského aktu a zvieraťa. Postavy náznakovo kubizujúcich tvarov ešte neprešli neskoršou typizáciou. Nie sú odosobnené, naopak, je cítiť spätosť živých bytostí . Človek, ústredná téma autorovej tvorby, tu v porovnaní s nasledujúcimi grafickými cyklami vystupuje v symbióze s prírodou. 
 

Katarína Müllerová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.