Cukrovar v Šuranoch

Oľga Paštéková

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14194
tagy: čierne diery
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Výtvarníčka Oľga Paštéková prináša šelmy do nezvyčajných, chátrajúcich priestorov. Takým je aj šuriansky cukrovar, ktorý vznikol v roku 1854, patril k najväčším, výrabali v ňom prvý biely rafinovaný cukor v monarchii, je spomienkou na židovské obyvateľstvo — napriek tomu žiadna z jeho budov nie je chránenou pamiatkou.

Do Šurian sa sťahovali Židia z Moravy a Haliče, pôsobili ako krajčíri, stolári, obuvníci a rôzni obchodníci. Vybudovali známu rabínsku školu aj modernú synagógu. Ešte pred druhou svetovou vojnou tvorili Židia sedminu obyvateľov mesta. Bolo ich zhruba tisíc. Po vojne sa do Šurian nevrátil ani jeden. Aj cukrovar založili židovskí obchodníci z Viedne Leopold von Lippmann a Maximilan Gerson. Vybrali preň úrodné pozemky rodu Károlyovcov, na ktorých sa darilo cukrovej repe.

Tradičným produktom cukrovaru sa stali biele homole cukru, ktoré si ľudia pamätajú dodnes ako suveníry. Raritou bolo sto kilometrov súkromnej úzkokoľajnej železničky na zvoz repy. Tiež bola prvou v monarchii. Schátranému cukrovaru zachraňujú česť bajkeri, ktorí si v hale zriadili arénu Junkride aj pre športovcov zo zahraničia. A samozrejme múzeum Šurany, ktoré dokumentuje cukrovarníctvo na Slovensku.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop