datovanie:
miery: výška 99.5 cm, šírka 80.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: abstraktná kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 2374
tagy: kubizmus abstrakcia
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Fulla s Galandom, „siamské dvojčatá“ našej avantgardy, počas pôsobenia na ŠUR zamýšľali založiť umeleckú skupinu spoločne s Ester Šimerovou-Martinčekovou (1909 – 2005), zo zámeru, bohužiaľ, zišlo. Študovala v Paríži, kde sa ľudsky a umelecky zblížila so svojou učiteľkou, ruskou kubo-futuristkou Alexandrou Exterovou. Vo svojich dielach ovplyvnených francúzskym pobytom vyznávala obdiv k vizuálnym formám života modernej civilizácie. Šimerovej dielo vyrástlo z autentického stretnutia s neskorým kubizmom, ktorého podnety svojím spôsobom ďalej kultivovala a rozvíjala. 

Obrazy zušľachťovala prostredníctvom prehĺbeného zmyslu pre abstrahovanie prírodných útvarov, vyrovnávaním vzťahov medzi prvkami dekoratívnej plošnosti a lineárnej dynamiky. Výsledkom jej snahy spojiť svet civilizácie  a prírody bola artistná, precízne zvládnutá a preduchovnená modernistická forma. 

Pomerne veľká Kompozícia (1935), ktorú maliarka podpísala ešte dievčenským menom Fridriková, má v slovenskej moderne osobité postavenie – je azda jediným príkladom náročnej abstraktnej maľby, ktorá vznikla na základe uplatnenia a tvorivej interpretácie princípov francúzskeho kubizmu. Čerpá z jeho analytickej fázy, avšak nenájdeme tu žiadne odkazy na reálne predmety. Všetko v obraze – dynamika skladby, tvarový rytmus, farebné modelovanie – je podriadené jednému cieľu, vytvoriť autonómny, od skutočnosti nezávislý obraz, vybudovaný na „čistých“ výtvarných princípoch. 

Katarína Bajcurová ● Moderna : ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... / Koncepcia výstavy a text sprievodcu Katarína Bajcurová . Bratislava : Slovenská národná galéria, 2012