Svätý Ján Krstiteľ

Johann Carl Loth

datovanie:
miery: výška 117.0 cm, šírka 95.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 3927
tagy: svätec
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Ján Krstiteľ v púšti je aj v tomto prípade znázornený bežnými atribútmi. Kríž s nápisovou páskou obsahuje biblický citát Hľa, baránok boží. V spodnej zóne obrazu je naznačená hlava baránka. Svätec je do pol pása nahý, bedrovú časť má zahalenú kožušinou, červený plášť sa zosunul vedľa neho. Výjav je poňatý ako nočná scéna, na horizonte sa objavuje úzky svetelný pás. 

Skoro celú obrazovú plochu vypĺňa postava svätca. Takmer identickú postavu často reprodukovali na maľbách pochádzajúcich z dielne mníchovského maliara Johanna Carla Lotha naturalizovaného v Benátkach. Póza spodobeného modelu je evidentne študovaná a vytvorená na základe videnej skúsenosti.

Mimoriadne populárne spodobenie Jána Krstiteľa ukazujúceho na ovečku vzniklo redukciou náročnejšieho viacfigurálneho ikonografického typu. V pôvodnom význame sa vyskytoval v scéne stretnutia kňazov a levitov s Jánom Krstiteľom v púšti, ako to vidno na maľbách Lotha v Ickingu (zbierka Halbreiter) či Miláne (zbierka Koeliker). Zaznamenaný výjav bol populárny a dôležitý do tej miery, že ho prostriedkami reprodukčnej grafiky ďalej popularizoval aj Pierre Étienne Moitte (1722–1780).

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.