Narodenie Svätého Jána Krstiteľa

Majster graduálu z Murána

datovanie:
miery: výška 15.0 cm, šírka 11.5 cm
výtvarný druh: maliarstvominiatúra
žáner: náboženský motív
materiál: pergamen
technika: tempera
zlátenie
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 3266
tagy: svätec
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
zo súboru: súčasť iluminovaného rukopisu
objednať reprodukciu stiahnuť

Vyrezaná miniatúra – pôvodne asi iniciála O alebo D – bola súčasťou výpravného rukopisu. Témou je Narodenie sv. Jána Krstiteľa, jeden z tých zaľudnených a teatrálnych výjavov, akými toskánske a benátske maliarstvo v 15. storočí
rehabilitovalo monumentálne formáty liturgických kódexov. Signálna červená farba prikrývky označuje stredobod diania. Sv. Alžbeta na posteli šestonedieľky prijíma od pôrodnej babice v plienkach zavinuté dieťa – sv. Jána. V popredí sedia dve ďalšie postavy, podobne ako Alžbeta a Ján zvýraznené zlatými svätožiarami s puncovaním. Zatiaľ čo Panna Mária v modrom plášti obsah výjavu prepája s kontextom Navštívenia, Zachariáš v zelenom rozvíja naratívnu líniu motívom napísania mena Ján na zvitok (Lk 1, 57-66). Napravo v profile rozoznať ešte jednu ženskú postavu, jej svetské šaty pripúšťajú domnienku, že by mohlo ísť o donátorku výzdoby chórovej knihy. 

Pujmanová (1986, 1987) korigovala staršie evidenčné datovanie a autora miniatúry našla v ateliéri Belbella da Pavia (činný okolo 1430 – po 1473), konkrétne v osobe anonymného iluminátora – Majstra Graduálu z Murana (1430–1440). Tento maliar je – paradoxne práve kvôli množstvu vyrezaných iniciál z jeho kódexov, rozptýlených v rozličných (najmä amerických) zbierkach – pomerne často publikovaný, obzvlášť vo výstavných katalógoch. Vo svojich miniatúrach ešte zhodnocuje estetiku medzinárodného štýlu prelomu 14. a 15. storočia, čo sa aj na našom diele dá sledovať najmä v kaligrafických líniách lemov plášťov (por. figúru sv. Zachariáša). Uzavretie scény v zadnom pláne almarou so zlatým krčahom – pre iluminátorov štýl typické rekvizity – je ale už progresívnejšou črtou a súvisí s predmetovým realizmom maliarstva pokročilého 15. storočia. 
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.