Rozkrojený citrón

Oľga Bartošíková

datovanie:
miery: výška 160.0 cm, šírka 135.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: prírodný motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 4372/c
tagy: citrón ovocie detail svetlo
zo súboru: Rozkrojený citrón
objednať reprodukciu

(...) Maliarka sa v priebehu 70. a 80. rokov prezentuje výrazným záujmom o hyperrealistické, opticky až fotograficky presné zachytenie každodenných vecí, stvárnených obvykle v ostrých žiarivých farbách a svojimi rozmermi provokatívne zväčšených.

Zobrazuje ovocie, najčastejšie jablká, ktorých motív sa vinie celou jej tvorbou, ale aj pomaranče, citróny, hrozno, s presným maliarskym vyjadrením ich šťavnatosti a dužinatosti. Jablká alebo pomaranče, plné alebo rozkrojené s jadierkami, sú namaľované buď jednotlivo alebo v skupinách na čistom, plošnom, farebne kontrastnom pozadí alebo je ovocie komponované v miskách s využitím farebne a tvarovo kontrastne zobrazenej bielej, zelenej či červenej drapérie.

Bartošíkovej tvarovo hyperrealistické a farebne kontrastné obrazy ovocných zátiší nevyjadrujú iba predmetnú, materiálovú existenciu vecí, výtvarne geometricky výrazne zjednodušených. Evokujú tiež hlbší duchovný filozofický aspekt prístupu autorky k zobrazenej skutočnosti zvoleného námetu charakteristického aj básnickým a až magickým vyznením.

Štefan Zajíček ● Oľga Bartošíková. Druhé, rozšírené vydanie. Senica : Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici, 2018. Monografie umelcov Záhoria ; zväzok 9.