Zástupy I.

Vincent Hložník

datovanie:
miery: výška 75.0 cm, šírka 140.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: figurálna kompozícia
protivojnový motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 4382
tagy: človek smútok
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Na prelome 30. a 40. rokov 20. storočia sa zo skicárov Vincenta Hložníka, študenta Umeleckopriemyslovej školy v Prahe, vytrácajú dovtedy frekventované civilistické záznamy a nahrádzajú ich reflexie smutnej reality vojnových protektorátnych Čiech. V jeho tvorbe sa začala naliehavo ozývať – povedané jeho vlastnými slovami – „tragická nôta“, ktorá ho ako človeka a umelca charakterizovala po celý život. Spolu s inými osobnostnými danosťami práve ona najvýznamnejšie formovala Hložníkovu výtvarnú výpoveď naplnenú kresťanskou symbolikou a humanistickým posolstvom.

Mladý maliar odhaľuje prvé stránky „denníka duše, zjatrovanej kataklizmami nášho veku“ (Peterajová). Podobne ako Cyprián Majerník, zaujatý človekom „skutočne obnaženým, opusteným, trpiacim“ vytvára početné variácie na motívy Dona Quijota, klaunov či harlekýnov, zástupov utečencov, vyhnancov a vydedencov; nevyhýbal sa ani kresťanským ikonografickým témam (pieta, ukrižovanie). Symboly skepsy a apokalyptického zániku, kolobehu života a smrti, tragiky ľudskej existencie interpretuje v gradácii výrazových prostriedkov, dynamickým, expresívnym maliarskym rukopisom. Vojna v priamočiarej či asociatívnej podobe ostáva ústredným motívom jeho tvorby i po návrate na Slovensko (1942).

Reprodukovaná olejomaľba Zástupy I. je metaforickou výpoveďou o svete, nesúcou charakteristické črty Hložníkovho vizionárskeho expresionizmu. V diagonálnej kompozícii, ktorú autor obľuboval a často využíval, kráčajú akoby naprieč obrazom, odnikiaľ nikam, blúdiace, zúfalé munchovsky štylizované postavy, stratené v anonymnom temnom priestore. Obraz – tak ako ostatne celá rozsiahla
Hložníkova tvorba – ponúka početné analógie, symboly a metafory, ktorými autor sprostredkúva svoje pocity, myšlienky, obavy, predstavy i túžby
 

Alexandra Homoľová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.