Šalamúnova modloslužba

Frans Francken II. – dielňa autora

datovanie:
miery: výška 64.6 cm, šírka 49.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: náboženský motív
materiál: drevená tabuľa
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 4606
tagy: muž žena
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Na našom obraze Francken zobrazil najvyššieho boha Dia so zväzkom bleskov v ruke. V obraze však nájdeme ešte jeden rozlišujúci prvok, na základe ktorého môžeme presne identifikovať ikonografiu výjavu. Sú to sprievodné postavy žien, ktoré obklopujú adorujúceho vladára.

Francken tu nesporne namaľoval Šalamúnovu modloslužbu, pričom pri zobrazení výjavu čerpal z biblického textu, z Prvej knihy kráľov: „V čase Šalamúnovej staroby zviedli mu jeho ženy srdce k iným bohom, takže jeho srdce nebolo celé oddané Hospodinovi, jeho Bohu, ako srdce jeho otca“ (1 Kr 11, 4).

Kráľa Šalamúna Francken spodobnil kľačiaceho pred oltárom, obklopeného davom žien. Aby zvýraznil ich množstvo (Biblia uvádza sedemsto kniežacích žien a tristo vedľajších žien) využil princíp izokefálie — mechanického radenia postáv s hlavami v rovnakej výške. Ich rozličný pôvod a rasu zvýraznil individuálnym stvárnením postáv: ženy sa vzájomne líšia odevmi, riasením drapérie, účesmi, farbou pleti, pokrývkami hlavy, šperkami a doplnkami.

Antverpský maliar Frans Francken II. namaľoval v rokoch 1615 — 1630 viaceré varianty Šalamúnovej modloslužby (podľa Härting 1989 ich bolo deväť), ku ktorým patrí naviac ešte bratislavské dielo. Frans Francken na ňom spodobnil starého kráľa s odloženou kráľovskou korunou ako kľačí pred oltárom, adoruje modlu a obetuje bohu.

Ivan Rusina ● RUSINA, Ivan. Majstrovské diela nizozemského umenia na Slovensku = Masterpieces of Netherlandish Art in Slovakia. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2006.