Alegória mesiaca júl

Francisco Barrera

datovanie:
miery: výška 105.0 cm, šírka 155.0 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: alegorická kompozícia
zátišie
animálny motív
figurálna štafáž
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 5451
tagy: zelenina ryba
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Zosilnený záujem o naturalistické ľudové témy zlatého veku španielskeho baroka bol vedomou reakciou na exaltovanosť manierizmu dvorského umenia. Veľký vplyv na tento vývoj mala nizozemská žánrová maľba a stvárnenia dokonale napodobujúce skutočnosť, tzv. bodegóny. Tento pojem sa preniesol okolo polovice 17. storočia aj na osamostatnené zátišia. Ich maľba sa stala prestížnou záležitosťou.

Aj Francisco Barrera bol vyhľadávaným špecialistom na zátišia. V prameňoch sa spomína, že pracoval pre španielsky kráľovský dvor a okrem dnes známych zátiší maľoval náboženské obrazy, portréty svätcov a krajiny. O Barrerovom živote sa temer nič nevie, dobre zarábal, bol aktívnym členom Gildy sv. Lukáša a v centre Madridu mal dva obchody.

Signovaná maľba Júl je súčasťou cyklu dvanástich mesiacov. Vzhľadom na veľký formát a zložitú kompozíciu jednotlivých diel vznikla táto séria na individuálnu objednávku. Jednotlivé obrazy predstavujú poľnohospodárske plody naukladané na kamenné stupienky a v hornom rohu výhľad do krajiny ponúka pestrú panorámu typických prác a kratochvíľ daného mesiaca. Tieto obrazy sú presýtené mnohoznačnými narážkami, substitúciami. Obratne varírované kombinácie pozorovaných, vymyslených a z iných diel vypožičaných predmetov a plodín v životnej veľkosti Barrerových zátiší sú náhodilé a naturalistické, podané bez emočného pátosu a bez hierarchie akademickej doktríny.

Mnohovravnosť španielskych zátiší nekončí pri veľkolepej pastve očí, množením plánov a objektov je vylíčená aj transcendentálna funkcia neviditeľného symbolizmu ako duchovná potrava. Preto namiesto kompletnej tabule alebo vymenovania plodín spojených s jednotlivými mesiacmi sa prezentuje oslava aktu hodovania a okrem aranžovaných pokrmov sú zaznamenávané potraviny aj v stave ich konzervovania či skladovania.
 

Zuzana Ludiková ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.