Alegória mesiaca máj

Francisco Barrera

datovanie:
miery: výška 102.0 cm, šírka 155.5 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: zátišie
animálny motív
krajina
vegetatívny motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 348
tagy: pes ovocie kvety zbraň
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Zosilnený záujem o naturalistické ľudové témy zlatého veku španielskeho baroka bol vedomou reakciou na exaltovanosť manierizmu dvorského umenia. Veľký vplyv na tento vývoj mala nizozemská žánrová maľba a stvárnenia dokonale napodobujúce skutočnosť, tzv. bodegóny. Tento pojem sa preniesol okolo polovice 17. storočia aj na osamostatnené zátišia. Ich maľba sa stala prestížnou záležitosťou.

Aj Francisco Barrera bol vyhľadávaným špecialistom na zátišia. V prameňoch sa spomína, že pracoval pre španielsky kráľovský dvor a okrem dnes známych zátiší maľoval náboženské obrazy, portréty svätcov a krajiny. O Barrerovom živote sa temer nič nevie, dobre zarábal, bol aktívnym členom Gildy sv. Lukáša a v centre Madridu mal dva obchody.

Pozoruhodnú kolekciu Barrerovho cyklu nadobudla SNG postupne, August (O 272) získala prevodom z bývalého Slovenského vlastivedného múzea v Bratislave roku 1950, Máj (O 348) prostredníctvom polície v rovnakom roku a Júl kúpou od súkromného vlastníka. Ďalšie alegórie mesiacov Február, Apríl, Jún, Október a December sú v súkromných zbierkach a Február v Španielsku. Ostatné obrazy
cyklu zatiaľ nie sú známe.

Zuzana Ludiková ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.