Pes s loptou

Július Jakoby

datovanie:
miery: výška 59.6 cm, šírka 70.1 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: animálny motív
figurálny motív
materiál: plátno
technika: olej
tempera
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 3149
tagy: pes
objednať reprodukciu

Košický umelec, pokračovateľ silnej tradície tzv. východoslovenskej avantgardy (nazývanej niekedy Košická moderna). Jakoby vychádzal, podobne ako iní košickí maliari, zo sociálne zameranej maľby, zobrazujúc najmä výjavy z nižších vrstiev spoločnosti. Popri práci úradníka v poisťovni študoval v známej súkromnej výtvarnej škole Eugena Króna v Košiciach, neskôr na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti. Mesto Košice so svojou špecifickou slovensko-maďarskou kultúrou sa stalo jednou z najvýraznejších inšpirácií, resp. námetovým zdrojom jeho tvorby. 

Pre Jakobyho maľby je typický uvoľnený, až expresívny rukopis a výrazný zmysel pre koloristiku. Maľovanie vnímal predovšetkým ako prostriedok vyjadrenia svojich pocitov a zážitkov. Pozorované výjavy z bežného života na svojich plátnach často posúval smerom ku groteske, ironizujúc okolitú realitu, ale i samého seba (namaľoval množstvo neidealizovaných autoportrétov). Známe sú jeho obrazy s cirkusovými motívmi. Pre Jakobyho plátna je typická živelnosť, až telesná energia z nich sálajúca, ktorá sa nevytratila ani v umelcovom neskoršom tvorivom období. 

V neskoršej tvorbe sa nezávisle priblížil vtedy aktuálnym zahraničným trendom ako bolo art brut Jeana Dubuffeta, resp. o čosi neskôr tzv. divoká („zlá“) maľba. Práve to je dôvodom, pre ktorý sa ocitol aj vo výbere na insitnú výstavu – neumelý maliarsky prejav ako typické poznávacie znamenie mnohých predstaviteľov outsider art totiž súvisí s rozmachom tohto spôsobu maľovania v rámci profesionálnej scény.

Alexandra Tamásová ● katalóg k výstave Medzi selankou a drámou – príbeh zbierky insitného umenia v SNG