Poľovnícke zátišie s hlavou poľovníckeho psa

Jan Fyt

datovanie:
miery: výška 54.5 cm, šírka 42.9 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: lovecký motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 2822
tagy: pes poľovník
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Ide o jednoduchú kompozíciu s piatimi ulovenými vtákmi a strážiacim psom, ktoré sú spolu s loveckými sieťami rozmiestnené v prvom pláne obrazu na lesnej čistine. Stredová os, naznačená kmeňom stromu s nízko visiacim, pololežiacim tetrovom, je doplnená o sústavu barokových diagonál. 

Priestor je však pomerne plytký, neposkytuje priehľad do hĺbky — napríklad do krajiny, ako to bolo bežné v jeho podobných kompozíciách. Akúsi hranicu plochy prvého plánu tvoria husté krútiace sa vetvy černicového kra so starostlivo modelovanými tŕňmi a bobuľami plodov. Psa zvyčajne zobrazovali ako stráži ulovenú zverinu a zároveň dozerá na odložené poľovníkove veci, napríklad tašku, pušku či puzdro na pušný prach. Fyt tu namaľoval v Nizozemsku obľúbenú psiu rasu — španiela, ktorý svojou nehybnosťou a nezáujmom o korisť pripomína skôr portrétne zobrazenie konkrétneho zvieraťa.

Podobne ako iné zátišia Jana Fyta aj toto sa vyznačuje ľahko rozpoznateľnou umelcovou technikou a virtuóznym maliarskym rukopisom. Tvary modeluje krátkymi drobnými ťahmi štetca a pastóznym nanášaním farby, čím zvýrazňuje štruktúru materiálu, perie vtákov a srsť psa. 

V Slovenskej národnej galérii sa nachádza aj ďalšia drobná kompozícia Poľovnícke zátišie so psíkom. Tento nesignovaný a nedatovaný obraz sa v doterajšej literatúre zvyčajne uvádzal ako dielo Fytovho nasledovníka, ale na základe podobne riešenej kompozície, budovania priestoru a spôsobu maľby je možné aj tento obraz pripísať priamo Fytovi a v súvislostiach s kasselským dielom zaradiť jeho vznik do obdobia rokov 1655 — 1660.
 

Ivan Rusina ● RUSINA, Ivan. Majstrovské diela nizozemského umenia na Slovensku = Masterpieces of Netherlandish Art in Slovakia. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2006.