Hlava dievčaťa s vrkočmi

Viktor Oskar Tilgner

Viktor Oskar Tilgner – Hlava dievčaťa s vrkočmi
datovanie:
miery: výška 47.0 cm
výtvarný druh: sochárstvoplastika
žáner: portrét
materiál: bronz
technika: liatie
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Beňová
inventárne číslo: P 167
v kolekciách:
geografická oblasť: Rakúsko-Uhorsko, Viedeň
objednať reprodukciu

Viktor Tilgner, aj keď sa narodil v Bratislave, väčšinu svojho života prežil vo Viedni, kde sa stal významným predstaviteľom sochárstva druhej polovice 19. storočia v strednej Európe. Napriek tomu na svoje rodisko nezanevrel a podieľal sa na viacerých výtvarných projektoch mesta od spoluorganizovania výstavy na vytvorenie Hummelovho pomníka až po exteriérové realizácie sôch, ako i portrétne objednávky. 

V roku 1885 vytvoril prvú väčšiu prácu pre mesto – Pomník hudobného skladateľa Jána Nepomuka Hummela (slávnostne odhalený 1887) a následne na základe objednávky Prvej bratislavskej sporiteľne Ganymedovu fontánu, ktorá sa nachádza pred historickou budovou SND.

Tilgner patril medzi vyhľadávaných portrétistov svojej doby. Portrétoval významné osobnosti monarchie od panovníckej rodiny cez umelcov, politikov až po hospodársku a spoločenskú elitu krajiny. Prelomovým dielom neskorobarokového sochárstva bola podobizeň Charlotty Wolterovej, kde použil farebnú polychrómiu.

Portrétna busta Marietta nepatrí do bežnej Tilgnerovej portrétnej produkcie z 80. rokov 19. storočia. Až na pár výnimiek prevládal v jeho tvorbe neobarokový prístup. Marietta je portrétom neznámej mladej ženy. Hladká modelácia tváre, účesu a dôraz na výraz sú odlišné od prezdobených portrétnych búst, ktoré vytvoril v tomto období.

Sadrový model sa dostal do zbierok Mestského múzea v roku 1883. SNG na jeho základe nechala v roku 1958 odliať bronzovú bustu. Ďalšie verzie diela sa nachádzajú v majetku Österreichische Galerie Belvedere vo Viedni a v Galérii mesta Bratislavy.

Katarína Beňová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová] . Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.