Pohyb svetla

Milan Dobeš

datovanie:
miery: výška 100.0 cm, šírka 100.0 cm, hĺbka 50.0 cm
výtvarný druh: sochárstvoobjektkinetický
materiál: sklo
drevo
kov
elektromotor
technika: kombinovaná technika
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Vladimíra Büngerová
inventárne číslo: P 2521
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Milan Dobeš je dôležitou osobnosťou v kontexte slovenského výtvarného umenia predovšetkým pre svoje priekopníctvo v oblasti opticko-kinetického umenia. Počas štúdií na VŠVU absolvoval tradičnú akademickú výučbu realistickej maľby (Ladislav Čemický, Bedrich Hoffstädter a Dezider Milly) a sám vo svojej ranej tvorbe aplikoval moderný realizmus s prvkami impresionistickej maľby. Na cestu smerom k nezobrazujúcemu vyjadreniu však nastúpil už v druhej polovici 50. rokov. Postupnými tvarovými a farebnými redukciami maľby prechádza „modrým obdobím“, ako ho sám nazval, kde svoj obraz rozkladá na farebné plochy, a tým predznamenáva jeho budúcu orientáciu na čistý jazyk geometrie.

V roku 1960 sa v autorovej tvorbe objavili prvé realizácie s dôsledne konštruktívnou formou. Práve v tomto období Dobeš definitívne opustil maľbu ako prostriedok vyjadrenia umeleckej subjektivity a venuje sa tvorbe opticko-kinetických objektov. Svetelné efekty dosahuje použitím reflexných kovových materiálov a často osvetlením alebo uvedením objektu do pohybu. Pohyb svetla v priestore je kinetický a luminodynamický objekt oživený vnútorným svetlom a rozpohybovaný zabudovaným elektromotorom. Objekt využíva pomalú rotáciu piatich lesklých kruhových diskov uprostred oblého zrkadla na dosiahnutie pulzujúceho optického efektu. Vzťah dielo-divák nadobúda v Dobešových optických reliéfoch nový, dosiaľ v slovenskom umení nepoznaný rozmer – vizuálne obrazce vznikajúce pri pohybe objektu totiž samy osebe neexistujú a konečná podoba diela sa odvíja od zrkadlového odrazu a pohybu samotného diváka. 
 

Katarína Müllerová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.