Ťažká robota

Vojtech Ihriský

Vojtech Ihriský – Ťažká robota
datovanie:
miery: výška 37.0 cm, šírka 48.5 cm, hĺbka 24.5 cm
výtvarný druh: sochárstvoplastikabusta
materiál: hlina
technika: modelovanie
vypaľovanie
polievanie
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: P 7
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Vojtech Ihriský (1899 – 1988) patril k prvej generácii profesionálne vzdelaných slovenských sochárov, ktorí vstúpili na výtvarnú scénu po roku 1918. Na ich plecia padla neľahká úloha položiť základy tejto umeleckej disciplíny na Slovensku a uviesť ju do života. O tom, že to bola úloha obťažná a nevďačná, svedčili mnohé detské choroby, ktoré muselo sochárstvo prekonávať a ktoré sa napríklad prejavili v povestnej „pomníkovej horúčke“. 

Komorné sochy Ťažká robota (1930) a Žiarlivý (1931) boli pomerne ojedinelým sochárskym doplnkom dobových úsilí v maliarstve a grafike. Ihriský postupne smeroval k zjednodušovaniu, redukcii tvarov a povrchov a tým i k sústredenejšej myšlienkovej výstižnosti. Sochy budoval z oblých, pevných a celistvo cítených objemov, ktoré mierne deformoval, nadsadzoval a štylizoval hladkou modeláciou a telesnou skratkou, mieru štylizácie určovala snaha o zachovanie celistvosti myšlienky v súhrnne chápanej kompozícii a forme.

Katarína Bajcurová ● Moderna : ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... / Koncepcia výstavy a text sprievodcu Katarína Bajcurová . Bratislava : Slovenská národná galéria, 2012