Autoportrétny záznam

Katarína Zavarská

datovanie:
miery: výška 100.0 cm, šírka 90.0 cm
výtvarný druh: úžitkové umenietextil
typ objektu: tapiséria
materiál: vlna
technika: gobelín
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Jana Švantnerová
inventárne číslo: UP-I 177
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Katarína Zavarská vstúpila do výtvarného diania v prvej polovici 70. rokov 20. storočia. Centrom jej záujmu sa stala tapiséria. Tradičné tkáčske techniky a postupy však prekročila a ustúpila od pravouhlého formátu, experimentovala s textilnými materiálmi. Plastická hra s obtáčanými vláknami dodáva tapisérii nový objem. Spočiatku sa jej rukopis prejavil charakteristickou geometrickou štylizáciou, v 80. rokoch prenikol do jej tvorby figurálny element. Zásadným prvkom, na dlhý čas prítomným v jej výtvarných postupoch, bola citácia dobových fotografií, ktoré rôznym spôsobom vrstvila a prepájala so štruktúrou tkanej tapisérie. Fenomén času reflektovaný už v samotnej technike „pribúdajúcich útkov“ tkaniny sa tu násobí pri využití historického artefaktu – portrétu „zakonzervovanému“ na fotografii. Súčasne popri interpretácii spomienok z rodinných albumov vstupuje do diela i obraz jej samej, fragmentárne sa vynárajúci zo štruktúr tkaniny. Rovnako i Autoportrétny záznam zachytáva moment sústredenej tvorivej činnosti.

Od konca 80. rokov, keď sa jej tvorba posunula viac k trojdimenzionálnej textilnej inštalácii, dostala aj jej hra s autoportrétom nové možnosti. Pomocou nestabilných a efemérnych materiálov – ručného papiera, bavlneného plátna či spleti vlákien vytvára odtlačky častí tela, ktoré sa zmnožujú a reliéfne vystupujú z plochy, prípadne sa stávajú súčasťou rozmernej priestorovej inštalácie. Veľkorysé priestorové objekty a naproti tomu i senzitívna hra s textilnou miniatúrou figurujú aj v autorkinom záverečnom tvorivom období.
 

Zuzana Šidlíková ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.