Adam and Eve

Július Jakoby

date:
measurements: výška 50.0 cm, šírka 60.0 cm
work type: painting
material: canvas
technique: oil
inscription:
institution: Slovenská národná galéria, SNG
inventory number: O 5249
in collections:
order reproduction

Košickým pustovníkom“ nazval Albert Marenčin maliara Júliusa Jakobyho (1903 – 1985), čudáka známeho nekonvenčnými životnými postojmi. Celý život prežil v Košiciach, tak trochu ako cudzinec vo vlastnej domovine (patril k maďarskej menšine), kde pokračoval v rozvíjaní odkazu východoslovenskej avantgardy.

Dodnes je pokladaný za jednu z najautentickejších postáv slovenského modernizmu; vyšiel síce z tradícií sociálnej maľby, ale nekládol si tendenčné sociálno-kritické ciele, život „na dne“ zaznamenával skôr s odstupom intelektuála – pozorovateľa a súčasne optikou filantropa. Žil svoj život v umení, ktorým ho viedol silný, vnútorný tvorivý inštinkt založený na spontánnosti maliarskeho gesta.

Adam a Eva (1933) predstavuje menej častý starozákonný námet, ktorý je podaný pomerne civilne, pričom racionálna kompozičná výstavba tradičnej alegórie sa tu spája s neobvyklou maliarskou živelnosťou.

Katarína Bajcurová ● Moderna ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... (29. 3. - 30. 9. 2012 : Slovenská národná galéria, Bratislava)