We Oppose the Treaty between USA and Chiang Kai-shek; Definitely We Will Liberate Taiwan!

Čínsky autor

date:
measurements: šírka 57.0 cm, výška 73.0 cm
work type: graphic design
object type: plagát
material: paper
technique: offset printing
inscription:
institution: Slovenská národná galéria, SNG
curator: Viera Kleinová
inventory number: UP-P 2070/57
tags: človek zbraň vojak loď propaganda
in collections:
order reproduction

V decembri 1954 podpísali Spojené štáty americké s Čínskou republikou na Taiwane zmluvu o vzájomnej obrane. Prezident Taiwanu Čankajšek bojoval počas druhej svetovej vojny proti japonským okupantom, no zároveň sa snažil potlačiť čínskych komunistov. V následnej občianskej vojne ho napokon Mao Ce-tung vytlačil z pevninskej Číny. Taiwan sa tak stal lokálnou enklávou odporu proti Čínskej ľudovej republike a dodnes zostáva ohniskom geopolitického napätia.

Plagát pochádza zo súboru, ktorý sa do zbierok SNG dostal prostredníctvom kultúrno-politického zájazdu Antona Hollého v Čínskej ľudovej republike začiatkom 50. rokov. V zbierke pôvodne figuroval pod názvom Smrť imperializmu! Pred niekoľkými rokmi nahliadol sinológ Martin Slobodník v rámci štúdia československo-čínskych vzťahov v 50. rokoch 20. storočia aj do kolekcie čínskych plagátov Antona Hollého. A hoci sa to netýkalo jeho výskumnej úlohy, preložil texty plagátov a nasmeroval nás i k autorom niektorých z nich.

Čínsky námorník strhávajúci čiernu prikrývku a pripravený so zbraňou v ruke porátať sa s karikatúrami strachom skrčených postavičiek v skutočnosti deklaroval: Sme proti dohode medzi USA a Čankajškom, rozhodne oslobodíme Taiwan! (Fan-tuej Mej Ťiang tchiao-jüe, ťien-ťüe ťie-fang Tchaj-wan! 反对美蒋条约,坚决解放台湾!).

Viera Kleinová ● Výstava 7x7 Sedem slobodných úvah o umení