date: | |
measurements: |
výška 15,56 cm, šírka 23,72 cm |
work type: | architektúra |
genre: | krajina s mestským motívom |
institution: | Slovenský národný archív |
tags: | bratislava budova kostol |
in collections: |
Snaha predstaviť Slovensko ako životaschopný štát sa popri propagácii úspechov hlavne bytovej a infraštruktúrnej výstavby prejavila obzvlášť výrazne v programoch rozvoja hlavného mesta Bratislavy. Prednostná pozornosť sa zamerala na architektonicko-urbanistické problémy zdedené z medzivojnového obdobia, a to na sústredenie vysokých škôl a štátnych úradov do ucelených komplexov. Konkrétne riešenia sa mali nájsť prostredníctvom medzinárodných súťaží. O stavebné podujatia sa predstavitelia štátu živo zaujímali, ako to dokladajú fotoreportáže Slovenskej tlačovej kancelárie, zachytávajúce prezidenta Jozefa Tisa, predsedu vlády Vojtecha Tuku a ďalších členov kabinetu pri prehliadkach súťažných návrhov, kladení základných kameňov či pri kolaudáciách novostavieb.
Medzinárodná súťaž na Univerzitné mesto na Bratislavskom hrade a v podhradí (1940—1941) bola vypísaná ako všeobecná, anonymná a prístupná odborníkom árijského pôvodu. Lokalitu presadil priamo V. Tuka, ktorý v tom čase zastával aj post rektora Slovenskej univerzity. Súťaž mala vyriešiť priestorové nároky predovšetkým Slovenskej univerzity (SU), pôvodnej Univerzity Komenského, a Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT), pôvodnej Štátnej vysokej školy technickej Dr. M. R. Štefánika v Košiciach, ktorá v roku 1939 presídlila do Bratislavy. Zároveň sa mal vyriešiť problém hradnej ruiny a odstrániť hygienicky a staticky nevyhovujúca historická zástavba územia, pričom by zmizla aj stará židovská štvrť.
Jednu z dvoch druhých cien ex aequo získal návrh od talianskych architektov Ernesta B. La Padulu a Attilia La Padulu z Ríma. Objavili sa v ňom motívy moderne klasicizujúceho Stile Littorio, oficiálneho štýlu talianskeho fašizmu, ako aj racionalistické riešenia. Obzvlášť impozantne pôsobí ústredná budova SU, vztýčená namiesto hradného paláca a napojená na centrum mesta monumentálnym súborom schodísk a rámp s ďalšími budovami SU po stranách.
Realizácia Univerzitného mesta mala začať po skončení vojny a prebiehať po etapách, rozplánovaných na niekoľko desaťročí. Základom realizačného projektu sa mal stať návrh bratov La Padulovcov so zapracovaním vybraných riešení z ostatných ocenených a odmenených návrhov. Po vojne z týchto plánov zišlo. Začiatkom 50. rokov odštartovala rekonštrukcia hradného areálu; zástavba v podhradí bola nakoniec asanovaná až v súvislosti s výstavbou Mosta Slovenského národného povstania (1967—1972).
lab.SNG ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)
Your selected artwork should start downloading automatically.
Downloadable digital reproductions of artworks on Web umenia are available as public domain. You can download them in high resolution and use them for both private and commercial use – i.e. copy, modify and share freely.
When sharing, please include:
Ernesto Lapadula, Attilio Lapadula – Súťažný návrh na Univerzitné mesto v Bratislave 1940 -1941 - 2. cena ex aequo, 1940 – 1941, Slovenský národný archív, https://www.webumenia.sk/dielo/SVK:TMP.210
If you intend to use the reproduction for commercial purpose, please inform us in advance, our experts can offer advice.
Your selected artwork could not be downloaded at this time. Please try again later.
If the problem persists, contact us at lab@sng.sk