23. november 2016
Kolekcia obsahuje 78 diel
2 minúty

Kolekcia diel k webstránke : Sen x skutočnosť - Jeden národ, jedna strana, jeden vodca.

14. marca 1939 vzniká samostatný slovenský štát, o deň neskôr si Adolf Hitler pripája k nemeckej ríši české územia ako Protektorát Čechy a Morava. Druhá svetová vojna sa neodvratne blíži a cesta k jej začiatku - napadnutiu Poľska nemeckým vojskom - má viesť aj cez naše územie.

Druhá kapitola príbehu slovenského štátu sa venuje prvým rokom jeho existencie, v ktorých sa pod "ochranou" nacistického Nemecka formovali jeho štruktúry. Ako vyzeral život na Slovensku, ktoré odstúpením časti svojho územia prišlo o dôležité poľnohospodárske oblasti a priemyselné centrá? A ako sa Hitlerova "ochranná zmluva" prejavovala v každodennom živote?

Kapitola obsahuje aj fotografie aktivít Hlinkovej gardy, Hlinkovej mládeže a protižidovskú propagandu a karikatúry, súvisiace s procesom arizácie. Oficiálny umelecký a kultúrny "návrat k svojrázu" - príklon k jednoduchým ľudovým a folklórnym motívom a zdôrazňovanie starobylosti slovenského národa (hrdinovia minulosti, stáročia nemenný spôsob života) - je zdokumentovaný príkladmi vývarných diel z tohto obdobia.

Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Nové kolekcie, články a tipy na výtvarné diela 2x mesačne.
Odoslaním súhlasím so spracovaním osobných údajov.