Kúpele Grossling, Bratislava

Olja Triaška Stefanović

Olja Triaška Stefanović - Kúpele Grossling, Bratislava

Vo fotografickej sérii Bývalé priestory autorka zaznamenáva vyprázdnené priestory bez ľudskej prítomnosti. Dokumentuje opustené, schátralé, nefunkčné, či už neexistujúce objekty zväčša zviazané s Bratislavou. Už výber lokalít – Záhradné kino Hviezda, Kúpele Grössling, Kúpele Centrál, Hraničný priechod Rajka, Hotel Kyjev, Amfiteáter SNG atď., naznačuje, že vyhľadáva a dokumentuje miesta žijúce vlastnými príbehmi, s ktorými sa môžu spájať naše osobné spomienky na detstvo či mladosť. Vo viacerých prípadoch ide až o historický fotografický dokument stavieb, ktoré boli zbúrané...

Mestské kúpele Grössling – kultúrna pamiatka postavená koncom 19. storočia – začali chátrať najmä po roku 1989, pričom v roku 1994 boli definitívne zatvorené. Plány mesta na ich rekonštrukciu sa dodnes nepodarilo naplniť.

Autorka si vyberá miesta a objekty zašlej slávy, ktoré z rôznych dôvodov postupne zanikajú a práve preto môžu u diváka vyvolať emotívne reakcie. Jej projekt je ale predovšetkým o našom vzťahu k verejnému priestoru a jej vedomej práci s pamäťou miesta a ľudí samotných.

Barbora Geržová
Viac o sérii vo Virtuálnej galérii NG 

datovanie:
miery: výška 30.0 cm, šírka 40.0 cm
výtvarný druh: dokumentárna fotografia
žáner: mestský motív
architektonický motív
tagy: kúpele ruina bratislava
v kolekciách:
materiál: archívny papier
technika: čiernobiela tlač
digitálna tlač Ilford
značenie:
inštitúcia: Nitrianska galéria, NGN
inventárne číslo: F 82
geografická oblasť: Slovensko, západné, Bratislava
zo série: Bývalé priestory (2/6)

vyhľadávať podľa farieb diela