Odsúdená

Koloman Sokol

datovanie:
miery: výška 40.0 cm, šírka 30.2 cm, výška 51.5 cm, šírka 35.5 cm
výtvarný druh: grafikavoľná
žáner: figurálna kompozícia
materiál: žltkastý ručný papier
technika: drevoryt
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 10064
tagy: žena muž pohár cigareta pochmúrnosť
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Je možné, že práve život Kolomana Sokola, ktorý bol od detstva poznačený stratou – či už matky, materiálnej istoty, alebo domova – ho predurčil k cíteniu s odvrátenými stránkami ľudskej spoločnosti a citlivému reflektovaniu človeka v jeho prostej existencii. Pre Sokola i jeho európskych progresívnych predchodcov sa vďačným prostriedkom na šírenie týchto sociálnokritických ideí vďaka bezprostrednosti a širšiemu záberu publika stalo médium grafiky. Po hodinách kreslenia na Krónovej grafickej škole v Košiciach a Mallého škole v Bratislave študoval maľbu a grafiku na pražskej AVU. Keď prišiel do Prahy, na českej výtvarnej scéne už takmer desaťročie pôsobili viacerí umelci, ktorým bola blízka sociálno-kritická reflexia reality (napr. Otto Gutfreund, Jan Lauda, Pravoslav Kotík).

Počas štúdií vznikli grafické listy takmer výhradne venované sociálnej problematike, ktoré predstavovali prvý vrchol Sokolovej tvorby. V drevoryte Odsúdená autor stvárnil pre neho fascinujúcu tému chudobných ľudí žijúcich v nezamestnaneckých štvrtiach Prahy. Tak ako list z raného obdobia tvorby Pred odchodom aj Odsúdená poodhaľuje pochmúrny príbeh postáv na okraji spoločnosti. Expresivita, provokatívne gesto, ale aj citlivý obraz všednej pravdivosti obyčajného ľudského života zostali prítomné v Sokolovej tvorbe nielen počas pôsobenia v Prahe, ale aj v Mexiku a USA. „Dnes [Sokolove diela] predstavujú inú tvár slovenského umenia – oproti Benkovej idealizujúcej ‚apoteóze slovenskosti‘ Sokol vyznieva ako jeho protiklad“ (Trojanová).

Katarína Müllerová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.