datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14119
tagy: čierne diery budova podhradie most bratislava
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Niekedy boli technické stavby príčinou búrania iných pamiatok. Neslávne známe je zbúranie časti bratislavského Podhradia v prospech Mosta SNP. Už menej sa vie, že mu predchádzali dlhoročné polemiky, podobné ako ich poznáme dnes, keď novostavbe bráni historická budova. Kompromis sa v čase totalitného režimu nenašiel.

Podhradie malo romantický historický výraz, ale zároveň povesť problémovej štvrti – desaťročia bolo sídlom chudobnejších vrstiev obyvateľstva, ale aj rôznych krčiem a nevestincov. Navyše, z Podhradia zmizla značná časť jeho pôvodných obyvateľov, Židia boli deportovaní a zavraždení počas druhej svetovej vojny, Nemci a Maďari boli vykázaní po vojne. Ich obytné domy rokmi schátrali a viaceré z nich nevyhovovali hygienickým štandardom.

Od roku 1967 museli desiatky historických stavieb uvoľniť cestu spojnici do budovaného sídliska Petržalka. Spolu s nimi bol zbúraný aj mestský pivovar z roku 1780, neologická synagóga v maurskom štýle z roku 1893 od architekta Dezsa Milcha, konzervatórium, či knižnica. Nový asymetrický oceľový Most SNP 430,8 metra, zavesený na jednom pylóne vysokom 84,6 metra, sa stal druhým svojho typu na svete. Architekt Jozef Lacko a jeho spolupracovníci sa však na otvorení mosta v roku 1972 nemohli zúčastniť pre nesúhlas s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy. V roku 2001 bol most v ankete zaradený medzi stavby storočia a v roku 2018 medzi chránené pamiatky.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop