Spiace nymfy - Zvedaví satyrovia

Dirck van der Lisse

datovanie:
miery: výška 67.4 cm, šírka 72.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 226
tagy: strom
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Autor obrazu Dirck van der Lisse patrí k žiakom utrechtského maliara Cornelisa van Poelenburgh, hlavného predstaviteľa „talianizujúcej“ línie holandského maliarstva. Van der Lisse nielenže nadviazal na majstrov osobitý štýl, ale počas celej svojej umeleckej kariéry tvorivo rozvíjal jednu z jeho kľúčových tém: zobrazenie mytologických postáv v arkadickej krajine.

Prítomný výjav zachytáva okamih, keď sa k trom spiacim nymfám na čistinke z prítmia lesa prikradli dvaja satyrovia, sprievodcovia boha Dionýza s capími nohami a špicatými, vztýčenými ušami. Zvedavo ich pozorujú, jeden z nich sa snaží najbližšej nymfe stiahnuť jemne závoj tak, aby ju nezobudil. Spiace dievčenské postavy sú zobrazené v rozmanitých polohách a vytvárajú zložité zoskupenia, akoby umelec chcel predviesť svoju kompozičnú istotu a schopnosť namaľovať akt v najrôznejších postojoch a pozíciách.

Scenéria je zasadená do terénu s pomerne prudko klesajúcim segmentom kopcov s mohutnými stromami. Pomyselná diagonála a rytmus priestorových plánov vťahujú oko do hĺbky, do krajiny s nízkym horizontom a obláčikmi na nebi, ponorenej do ľahkého priezračného zlatistého svetla, typického pre „talianizujúcich“ tvorcov. Idealizovaná pastorálne stvárnená príroda vyžaruje pohodu, pokoj a harmóniu. Dokonca aj v spôsobe odhaľovania závoja z nymfy akoby nad živočíšnou túžbou satyra prevládla bojazlivosť a jeho činnosť tak možno vnímať aj ako alegóriu boja medzi čistotou a žiadostivosťou.

Obraz sa radí k širšej skupine diel s motívom nýmf, ktoré Dirck van der Lisse vytvoril okolo roku 1650. Okrem kresby Kimon a Ifigénia (Frankurt/M., Städelsches Kunstinstitut) sem patrí aj Spiaca nymfa na poľovačke (po roku 1642; Den Haag, Mauritshuis), kde sa objavuje rovnaký typ ženy ako na obraze v Bratislave.
 

Ivan Rusina ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.