datovanie:
miery: výška 60.0 cm, šírka 29.7 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: figurálna kompozícia
dedinský motív
materiál: lepenka
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 2164
tagy: muž žena dom
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Miloš A. Bazovský v rokoch 1930 – 1932 intenzívne spolupracoval s Jankom Alexym a so Zolom Palugyayom. Spoločne sa vydávali na potulky rázovitými oblasťami Slovenska za zberom výtvarného materiálu, na Oravu, Liptov i Horehronie, organizovali putovné výstavy, propagovali moderné umenie. Ich vtedajšia tvorba poukazuje na vzájomné úzke dotyky, inšpirácie a azda aj ovplyvňovanie.

Avšak podobný spôsob maľovania mal odlišné duchovné pohnútky a zámery. Kým Alexy nostalgicky sníval sen o národe uchovávajúcom „večné“, starobylé a patriarchálne hodnoty, určujúce stále a nemenné rozmery jeho pozemského bytia, Bazovský poukazoval viac na vnútorný, neromantický rozpor medzi človekom a svetom, v ktorom žil a pracoval. 

Alexyho obrazy majú upokojujúce, harmonickejšie ustrojenie, čiara plynie melodicky a plynulo, tvary sú akoby jemne nadýchnuté. Naopak dojem z Bazovského malieb je oveľa znepokojujúcejší, línia je senzitívnejšia, agresívne vykrajuje tvary, uvádza do pohybu celý priestor, v ktorom dominujú dramaticky komponované farebné plochy.

Katarína Bajcurová ● Moderna : ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... / Koncepcia výstavy a text sprievodcu Katarína Bajcurová . Bratislava : Slovenská národná galéria, 2012