Dvaja muži v športovom

Miloš Alexander Bazovský

Miloš Alexander Bazovský – Dvaja muži v športovom
datovanie:
miery: šírka 6 cm
výška 9 cm
výtvarný druh: fotografia
žáner: figurálny motív
materiál: plastový negatív
technika: čiernobiela fotografia
inštitúcia: Archív výtvarného umenia, AVU SNG
inventárne číslo: 7D 52/16
tagy: muž zima šport sneh

Bazovský ako fotograf bol predovšetkým dokumentarista. Najčastejšie zaznamenával motívy, ktoré sa v inej podobe objavili neskôr aj na jeho obrazoch. Na jeho negatívoch sa však zachytené i konkrétne situácie a ľudia, ktorí sa do jeho obrazov nedostali. A medzi nimi najčastejšie Weisz-Kubínčan. Svedčí to minimálne o tom, že spolu trávili veľa času na maliarskych aj iných potulkách. Okrem toho Weisz Bazovského asi zjavne fascinoval ako fyzický či zvláštnym spôsobom fotogenický typ. 

Bazovský už ako bytostne moderný maliar sa portrétom skôr vyhýbal, ale ako fotografický portrétista v prípade APWK postupoval celkom invenčne. Vytvoril rôzne varianty jeho zobrazenia — či už ako samostatnej postavy alebo ako človeka, ocitajúceho sa v rôznych prostrediach a situáciách. V jednom zimnom zábere, ktorý možno vznikol samospúšťou, stojí veľa neho. Dvaja muži zhruba v tom istom veku, oblečení tak trochu ako turisti či výletníci, snáď ani nemôžu byť rozdielnejší. Bazovský — frajer ako obvykle, Weisz-Kubínčan akoby chcel zostať čo najnenápadnejší, ale to sa mu však pri jeho výzore ťažko mohlo podariť.

Bazovského snímky Weisza-Kubínčana vznikli pravdepodobne v druhej polovici 30. rokov minulého storočia. Keby nevznikli, tak aj naša predstava o tom, ako sa správal či vystupoval jeho priateľ, ako pôsobil vizuálne, aké osobnostné črty sa navonok prejavovali v jeho fyzickej podobe, by sa pohybovala v značne rozmazanom opare. Okrem Bazovského záberov totiž existuje len veľmi málo iných obrazových dokumentov z jeho života.

Aurel Hrabušický ● Priateľstvo na ostrove Utópia (Medium.com)