Apolka horí (16.6.1944)

Viliam Malík

Viliam Malík - Apolka horí (16.6.1944)

Viliam Malík sa časťou svojej tvorby venoval krajinárskej fotografii. Jeho zimný motív Žiarskej doliny z roku 1939 oplýva svetlom, ktoré plasticky modeluje prírodnú panorámu. Viliam Malík je v tom čase viac známy ako fotograf civilnejších mestských motívov, prípadne vidieckych slávností. Súbory fotografií z obdobia slovenského štátu v podstate reagujú na aktuálne situácie v spoločnosti, ktoré sa v jeho prípade stupňujú najmä k záveru existencie slovenského štátu.

Pred vznikom Slovenskej republiky fotografuje opustené československé pohraničné bunkre a protitankové zátarasy v Petržalke, ale ku koncu vojny pomerne intenzívne dokumentuje bombardovanie Bratislavy a návrat repatriantov domov. Jeho rozsiahly cyklus Repatrianti zaznamenáva nielen „zničené miesta“, ale aj „akési nové sťahovanie národov – množstvo prepustených väzňov, zajatcov, skutočných vyhnancov a utečencov sa snažilo buď dostať do svojich pôvodných domov, alebo si nájsť domov nový. ... Jeho mimoriadne zaujatie témou sa prejavilo najmä v tom, že porušil svoju obvyklú zásadu – nepristupovať k ľuďom príliš blízko. ... akoby stále niečo hľadal v ich tvárach a výrazoch.“ Útrapy po prežitom, ale aj akési vydýchnutie si z ich skončenia, je zmesou rozporuplných pocitov z ukončenia vojny na Slovensku.

Bohunka Koklesová ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)

datovanie:
miery: výška 39.8 cm, šírka 29.8 cm
výtvarný druh: fotografia
v kolekciách:
materiál: papier, fotografický
technika: čiernobiela fotografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: UP-DK 4488

súvisiace diela

Viliam Malík - Zo súboru Repatrianti Viliam Malík - Z cyklu Repatrianti Viliam Malík - Z cyklu Repatrianti Viliam Malík - Z cyklu Repatrianti Viliam Malík - Hydrocentrála v Ladcoch Viliam Malík - Pomník Milana Rastislava Štefánika I. Viliam Malík - Bratislava pred Manderlom Karol Aufricht - Asfaltéri Viliam Malík - Mestská plynáreň Karol Aufricht - Zrkadlo doby Edmund Gwerk - Veternô Viliam Chmel - Čierny mesiac Tibor Borský - 21.8.1968 Karol Ondreička - Slovenská Madona Ladislav Mednyánszky - Noční pútnici pri kríži Sebastian Majsch - Petržalský park Viliam Chmel - Mesto s mesiacom a červeným vtákom Pavol Poljak - Bratislava. Rafinéria Apollo a prístav po bombardovaní VI. Pavol Poljak - Bratislava. Rafinéria Apollo a prístav po bombardovaní VII. Janko Alexy - Fujaráši (Na Detve) Ignaz Josef Weissenberg - Pohľad na Bratislavu zo severu od Mierovej búdy Eugen Nevan - Übermensch Giulio Cesare Procaccini - Krst Kristov Miloš Dohnány - Bez názvu (Autá v snehu) Pavol Poljak - Bratislava. Rafinéria Apollo a prístav po bombardovaní II. Mikuláš Galanda - Stretnutie Pavol Poljak - Bratislava. Rafinéria Apollo a prístav po bombardovaní IV. Mikuláš Galanda - Jadran Iľja Jozef Marko - Byt v pivnici Karol Kállay - Hutník z Istebného