1917. Velká říjnová socialistická revoluce ukázala cestu k šťastným zítřkům

Český autor

datovanie:
miery: výška 80.0 cm, šírka 53.0 cm
výtvarný druh: grafický dizajn
typ objektu: plagát
materiál: papier
technika: serigrafia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Viera Kleinová
inventárne číslo: UP-P 1229
tagy: tvár raketa propaganda
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Plagát českého autora reprezentuje celkom štandardizovanú produkciu k výročiam Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Ukazuje vo fotokoláži bežnú schému pragmatickej agitácie a propagandy prízvukovanej pravidelne cez kalendár prorežimných „sviatkov“. 

VOSR, oslavovaná každoročne ako opulentný úvod Dní československo-sovietskeho priateľstva je v tomto afiši pripomenutá prísnou, do kameňa tesanou tvárou „večného vodcu“ V. I. Lenina a skratkovitou skrumážou „šťastných zajtrajškov“ – stelesnených nezadržateľne postupujúcou vedecko-technickou revolúciou (raketa smerujúca do kozmu, nové, parádne vodné dielo, progresívne technologické pracovisko) a včerajším revolučným bojom sovietskych komunistov. 

Ústredné slovenské stranícke múzeum V. I. Lenina takýmito plagátmi prekypovalo. Začiatkom novembra ste sa mohli spoľahnúť, že ich stretnete všade, napr. ako súčasť výzdoby vo všetkých verejných inštitúciách na nástenkách a v oknách…. Mali vyárendované miesto na všetkých plagátovacích miestach v exteriéri.

Viera Kleinová ● Výstava 7x7 Sedem slobodných úvah o umení