1. máj. Socialismus

Imrich Weiner-Kráľ

Imrich Weiner-Kráľ – 1. máj. Socialismus
datovanie:
miery: výška 90.0 cm, šírka 60.0 cm
výtvarný druh: grafický dizajn
typ objektu: návrh na plagát
materiál: výkresový papier
technika: tempera
airbrush
aerograf
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Viera Kleinová
inventárne číslo: UP-P 2414
tagy: kvet dav vlajka propaganda
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Grafický dizajn je v tvorbe Imricha Weinera-Kráľa zriedka skúmanou a prezentovanou margináliou. V galerijnej zbierke plagátu a grafického dizajnu sa nachádza takmer dvadsiatka plagátových návrhov Imricha Weinera-Kráľa z 50. rokov. Sú medzi nimi propagačné a kultúrne afiše, ale aj také, ktoré sú príspevkom do početných (a veľkou časťou vtedajšej výtvarníckej obce obosielaných) dobových súťažných akcií na rôzne režimné, komunistickou propagandou presadzované témy. 

Plagáty boli viazané na obligátne, v komunistickom kalendári pevne usadené sviatky - v konvolúte Weinerovych návrhov to boli 1. máj ako Sviatok práce, 9. máj ako výročie oslobodenia Československa sovietskou armádou, 8. marec ako medzinárodný deň žien, 28. august ako výročie SNP, ale aj návrhy s protifašistickou tematikou, či agitky na tému rovnoprávnosti žien alebo zvýšenia úrovne železničnej dopravy. 

Prvomájových návrhov urobil Weiner-Kráľ viacero - a v dvoch z nich priniesol celkom neštandardné, atypické riešenie, ktoré prekračuje vtedajšie zaužívané a silne nudné schémy. Plagát, ktorého ústrednou „figúrou“ je výrazne plastický, americkou retušou prevedený lettering textu 1. máj, je vlastne pohľadom z opačnej perspektívy - zdola. Drobné postavy prvomájového sprievodu podčiarkujú kontrast medzi zanedbateľnosťou jednotlivca a veľkolepými ambíciami revolúcie. Heslom predmetnej súťaže bola Stavba socializmu, Weiner-Kráľ však na svojom návrhu do oblakov vztýčil skôr stavbu kapitalizmu – mrakodrap.

Viera Kleinová ● Výstava 7x7 Sedem slobodných úvah o umení