datovanie:
miery: výška 84.0 cm, šírka 59.0 cm
výtvarný druh: grafický dizajn
typ objektu: návrh na plagát
materiál: papier
technika: tempera
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Viera Kleinová
inventárne číslo: UP-P 2817
tagy: propaganda hákový kríž
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Návrh na plagát je prekvapivo konfrontačnou reakciou, pôsobí trochu, akoby si ho na mieru objednalo vtedajšie ministerstvo vnútra. Pre rozviedky krajín východného bloku totiž boli USA a NATO aj v 70. rokoch „hlavným nepriateľom.“ 

„Agresívne zoskupenie NATO“ (povedané dobovým obradným a paranoidným jazykom) dostáva v autorovej štylizácii poriadne zabrať. Vlastne to je, vzhľadom na to, že v normalizácii sa plagátová propaganda stáva hlavne pragmatickou, zavedené ideologické schémy reprodukujúcou mašinériou (a s reálnou politikou zväčša vôbec nesúvisiacou), celkom netradične zanietený príspevok. Treba dodať, že v autorovej tvorbe je tiež skôr výnimkou.

Návrh na plagát pochádza z rozsiahleho, viac ako 500 položiek obsahujúceho súboru prác Viktora Holešťáka-Holubára. Konvolút, získaný vzápätí po úmrtí autora, je celostným, do veľkej miery na 2D materiál orientovaným pohľadom na jeho heterogénnu tvorbu, pohybujúcu sa od nábytkového dizajnu, cez segment interiérovej architektúry, grafického dizajnu až k solitérnym artefaktom z dreva a kovu pre privátny interiér. Zbierka SNG zaznamenáva tiež Holubárov kultúrny a propagačný afiš, dizajn a layout časopisov, návrhy značiek, ako aj komplexný grafický dizajn výstav.

Viera Kleinová ● Výstava 7x7 Sedem slobodných úvah o umení.