Abrahám medzi anjelmi

Guercino – okruh autora, Lorenzo Gennari – okruh autora

Guercino, Lorenzo Gennari – Abrahám medzi anjelmi
datovanie:
miery: výška 121.0 cm, šírka 130.0 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Galéria mesta Bratislavy, GMB
kurátor: Dominika Zbončáková
inventárne číslo: A 434
tagy: muž anjel
v kolekciách:

Námetom bol zvolený starozákonný príbeh o Abrahámovom stretnutí s tromi anjelmi. Abrahám ich rozpoznal a pohostil. Vyjavili mu proroctvo, ktoré sa vyplnilo a manželka Sára, hoci boli obaja už pristarí, porodila syna Izáka.

Traja anjeli zoradení za seba na diagonálu priestorového plánu sa obracajú v rôznych pózach k starcovi, ktorý má ruky zopäté v modlitbe a s otvorenými ústami prijíma správu. Za ním vidno hlavu starej Sáry. Vďaka naznačeným pohybom aktérov deja vytvoril autor obrazu ilúziu mimoriadneho priestoru. Dramatická scéna s prehnanými gestami aktérov je situovaná do málo artikulovaného prírodného prostredia, kde sa vyníma len stavba, na ktorú ukazuje anjel. 

Maľba určite súvisí s produkciou dielne Guercina, ale nie je dielom samotného majstra, navzdory skoršiemu mieneniu, ktoré však nebolo vzaté na vedomie ani akceptované. Guercino vyhovel zákazke, v ktorej mal stvárniť Vyhnanie Hagar a Izmaela. Maľba pretrvala do súčasnosti a nachádza sa v Miláne (Pinacoteca di Brera). Na oboch maľbách sú Abrahámovia spodobení rozdielne. Postave na bratislavskom obraze sa najviac podobá Jákob prijímajúci od synov zakrvavenú suknicu Jozefa od ferrarského maliara Carla Bononiho (1569–1632), ktorý bol v úzkom kontakte s Guercinom. 

Guercino vytvoril počas svojej kariéry množstvo diel, mal početnú dielňu, medzi inými zamestnával príslušníkov umeleckej rodiny Gennari. Príležitostne spolupracovali na menej významných zákazkach. Abrahám s tromi anjelmi
pripomína azda najviac tvorbu Lorenza Gennariho. 
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.