Kristus obsluhovaný anjelmi

Domenico Fetti

datovanie:
miery: výška 63.0 cm, šírka 77.5 cm
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
žáner: krajina
figurálny motív
materiál: drevo
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 3005
tagy: kristus anjel
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Ježiš išiel po krste držať štyridsaťdňový pôst do púšte, kde ho trikrát pokúšal diabol a žiadal, aby premenil kamene na chlieb, skočil z Jeruzalemského chrámu a na záver mu ponúkol bohatstvá sveta. Trikrát odmietnutý diabol ho potom opustil a Ježišovi prišli poslúžiť anjeli.

Tradične je uprostred obrazu zobrazený Kristus s anjelmi, ktorí ho obsluhujú (diakonein) a ďalší prichádzajú z výšky. V pozadí naľavo je prvé pokušenie s diablom prosiacim, aby zmenil kamene na chlieb, napravo Jeruzalemský chrám. V symetrickom rozvrhu v prednom pláne je ústredná časť deja, oddelená veľkým stromom od skorších scén biblického podobenstva. 

Fetti zaznamenal úspech obrazmi malého formátu s náboženskými témami a portrétmi, ktoré prispôsoboval aktuálne žiadaným žánrovým scénam, zaplnenými drobnými postavami, čím sa priblížil tvorbe Adama Elsheimera a pre-rembrandtistov, Lastmana (okolo 1583–1633), Pynasa (1583/1584–1631), Tengnagela (1584–1635). Viditeľné ťahy štetca, ktoré neprispôsoboval formátu obrazov, sú typickým vlastnoručným prejavom v porovnaní s heterogénnymi dielenskými obrazmi. Fettiho otec bol maliar, tiež brat a sestra. 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.