Madona s Ježiškom a malým Jánom Krstiteľom

Jacopo, il vecchio Palma – dielňa autora

datovanie:
miery: výška 52.3 cm, šírka 42.1 cm (obraz)
výška cm, šírka 103.0 cm (rám)
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
žáner: náboženský motív
materiál: drevo
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 225
tagy: madona ježiš
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Za kamenným parapetom a pred jasnou oblohou je stvárnená madona s malým Ježišom a dieťaťom Jánom Krstiteľom. Ježiša si vinie jednou rukou k telu a druhou ho drží za nohu, zatiaľ čo on stojí na parapete a prijíma od Jána kríž z trstiny. Prostredníctvom prezentovanej nahoty dieťaťa je zdôraznená nevinnosť. Ján Krstiteľ, ktorý má otvorené ústa a prihovára sa Ježišovi, je umiestnený v prerušení parapetu oddeľujúceho obrazový priestor od zóny divákov. Výjav je situovaný do krajiny redukovanej na jediný plán, oblačné nebo.

Napriek pohybom či frekventovane používanému priestorovému prvku, akým je parapet, postavy spolu vytvárajú skôr plošnú trojuholníkovú, než pyramidálnu kompozíciu. Malý devočný obrázok bol namaľovaný nepochybne za účelom kontemplácie. Pre honosný rám si ho majiteľ sotva mohol vziať do ruky a prezerať. Ak mal obraz plniť svoju pôvodnú funkciu, je takmer isté, že bol umiestnený v priestoroch vyhradených pre súkromie.

Prerušený parapet v spodnej zóne obrazu využil Giovanni Bellini (1431/1436–1516) na umiestnenie donátora v prednom pláne. Pri stvárnení madony je evidentná inšpirácia viedenským obrazom Tiziana Madona s čerešňami (Kunsthistorisches Museum). Závislosť od cudzích príkladov, plošná kompozícia, tvrdé fazety drapérie a nejasná štylizácia možno označiť za vlastnosti tvorby Giovanniho Carianiho. V Dóme v Bergame je názorovo veľmi blízka maľba Madony s dieťaťom.
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.