Madona s anjelmi z Popradu

Spišský maliar, Majster Mikuláš z Levoče – pravdepodobne

datovanie:
miery: výška 77.3 cm, šírka 61.0 cm (s rámom)
výška 65.0 cm, šírka 49.2 cm
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
žáner: náboženský motív
materiál: drevo
technika: tempera
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Dušan Buran
inventárne číslo: O 1593
tagy: madona kristus anjel
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Majster Martin je jednou z prvých známych individualít gotického umenia na Spiši. Zásluhu na tomto poznaní má nielen jeho „signatúra“ na rube hornej časti rámu tabule z Jánoviec v SNG, ale aj možnosť pomerne spoľahlivo tomuto maliarovi pripísať niekoľko ďalších triptychov alebo oltárnych retabul. Patrí k nim napr. Oltár sv. Mikuláša vo Veľkej Lomnici alebo Mariánsky triptych z Arnutoviec v centrálnej tabuli podobný nášmu obrazu.

Maliarske umenie Majstra Martina síce nie je v dobovom kontexte nijako revolučné, predsa však patril i v rámci známej spišskej produkcie k nadaným – a produktívnym – umelcom. Na obraze z Jánoviec, pôvodne zrejme strednej tabuli triptychu, sa sústredil na teatrálne poňatú scénu tróniacej a anjelmi korunovanej Panny Márie – kráľovnej nebies (Regina coeli).

S podobným nápisom, totiž Nicolaus de Leucza a. d. 1484 sa stretávame na Spiši už skôr – na obraze Madony s anjelmi z Popradu. Kým však v prípade maliara Martina nie sú pochybnosti o označenej osobe (pictor = maliar), pri nápise na ráme Madony z Popradu situácia taká jasná nie je. Podľa dobových analógií ide skôr o označenie objednávateľa obrazu.

Táto interpretácia zároveň otvára ďalšie možnosti úvah o funkcii popradského obrazu: pravdepodobne bol súčasťou diptychu ex voto pôvodne umiestneného nad hrobom zosnulého levočského mešťana (?) Mikuláša. Podobné diptychy sa sprístupňovali verejnosti (teda otvárali) len vo sviatok, alebo vo výročný deň úmrtia zosnulého.

Dušan Buran ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.