Madona s dieťaťom a svätým Františkom z Assisi

Francesco Francia – dielňa autora

datovanie:
miery: výška 61.0 cm, šírka 46.0 cm (obraz)
výška 102.0 cm, šírka 65.0 cm (rám)
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
žáner: náboženský motív
materiál: drevo
technika: tempera
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 1451
tagy: madona svätec
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Stehlík, podobne ako pri vyobrazeniach madon s dieťaťom, najčastejšie symbolizuje Kristove pašie či obsah evanjelií o Kristovom umučení. Postavu svätca napravo vybrali pre nejaký súkromný dôvod patróna.

Spoločne vyplňujú takmer celú obrazovú plochu. Zoskupenie je umiestnené v krajine s vysokým horizontom. Uplatnenú kompozícia frekventovane uvádzali v neskorom quattrocente v Toskánsku a Umbrii a aj v proporciách sa tvorca pridržiaval tradície. Skôr pre priestorové usporiadanie ako plastické vyjadrenie foriem sú citlivo rozvrhnuté jemné detaily. Krajinárske pozadie je eliminované na minimálne formy. Všetko je podriadené jednote atmosféry figúr a krajiny.

Východiskom mohol byť prototyp značený Francescom Franciom Madona s dieťaťom a so sv. Antonom a Dominikom, dnes v Petrohrade (Ermitáž). Bezprostredným východiskom k madone v Bratislave bol zrejme obraz s príbuznou ikonografiou, ktorý existuje v niekoľkých replikách. Z nich najvernejšie sa pridržiava obraz Madona s dieťaťom so stehlíkom v ruke a so sv. Hieronymom a Františkom a anjelom určený ako dielenský produkt Francesca Franciu vo Verone (Museo di Castelvecchio).

Bratislavský obraz je tiež produktom dielne Franciu, ktorú roky viedol Giacomo Raibolini nazývaný Francesco Francia, činný v Bologni (1457–1517). Žiaci a napodobitelia svojho otca Giacomo (1486–1557) a Giulio (1487–1545)
pokračovali v rodinnom podniku. Na rube je do dosky vyrytý unikátny monogram. Podobným spôsobom označoval monogramom aj rytiny, ak boli správne pripísané Giacomovi Franciovi.

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.