Zvestovanie

Pietro Liberi

datovanie:
miery: výška 95.0 cm, šírka 111.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 716
tagy: panna mária anjel holubica oblaky
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Anjel oznámil Márii, zasnúbenej s Jozefom z domu Dávidovho, že počne a porodí spôsobom, že na ňu zostúpi Duch Svätý a zatieni moc Najvyššieho a narodí sa Syn Boží.

Frekventovaný výjav je prezentovaný so známkami osobitého a originálneho uvažovania. V starostlivo vybudovanej barokovej kompozícii je prezentovaný tiež kontakt reálneho sveta s vizionárskou scénou. Dramatickou svetelnou intenzitou je sprítomnené otvorené nebo, z ktorého zostupuje Duch Svätý v podobe bielej holubice. Žiara zároveň delí obrazový priestor na oblačnú zónu, v ktorej sa vznáša anjel s dekoratívne poňatým rúškom strácajúcim sa v hmle, a na priestor, kde Panna kľačiac prijíma správu s prekvapeným výrazom v tvári. Prívetivá intimita formátu a zvolený námet naznačujú, že obraz mohol vzniknúť najpravdepodobnejšie pre súkromnú pobožnosť. 

Uznávané je určenie, podľa ktorého autorom maľby je benátsky maliar Pietro Liberi, rozpoznateľný vďaka opakovanému typu idealizovanej benátskej svetlovlasej mladej ženy, reprezentovanej v rozmanitých, anatomicky priam nemožných pózach. Zriedkakedy však dokázal vniesť rozlíšený výraz podobizniam a dať skutočnú zmyselnosť tvarom, ktoré dosahoval skôr mechanickým tieňovaním, ako efektívne využívaným šerosvitom. 

Spracovanie témy bolo zrejme úspešné, lebo ho Liberi zopakoval ešte niekoľkokrát. K bratislavskej verzii zvestovania je najbližšie príbuzná, ale rozmernejšia realizácia, ktorá sa nachádza v súkromnom majetku. S takmer identickou kompozíciou sa vyrovnával aj nizozemský umelec Isaak Fischer, oslovený na realizáciu oltárneho obrazu pre kostol (San Giorgio Martire) v Porcii.

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.