Výjav vojny s Turkami

Antonio Calza

datovanie:
miery: výška 98.0 cm, šírka 147.0 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: bojový motív
vojnový motív
krajina
figurálna kompozícia
animálna kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
inštitúcia: Galéria mesta Bratislavy, GMB
kurátor: Dominika Zbončáková
inventárne číslo: A 4596
tagy: vojna boj pochmúrnosť
v kolekciách:

Ústredná časť deja je situovaná do stredu obrazu a vrcholí v súboji kresťanského strelca na čiernom koni a osmanského bojovníka s mečom, ktorý osedlal bieleho koňa. K ich stretu došlo na vyvýšenine, naokolo je množstvo padlých vojakov a koní. Za nimi vidno ešte niekoľko konkretizovaných postáv postupne splývajúcich v izokefálii. Bitka sa odohráva pod múrmi pevnosti. 

Benátsky maliar Johann Anton Eismann (1604–1698) sa považuje za umeleckú osobnosť, ktorá určila podobu severotalianskych dekoratívnych batálií. Za účelom
vystupňovania drámy ústredný motív derivovaný na súboj hlavných reprezentantov súperiacich strán vysúval do bokov obrazovej plochy a stred často nechával prázdny. Zdá sa, že obzvlášť populárne boli výjavy situované pred siluety pevností s baštami.

Na autora predkladaného obrazu veronského maliara Antonia Calzu zakladateľská osobnosť dekoratívnych bojových scén Johann Anton Eismann nezanechal výraznejší vplyv. Antonio Calza študoval u bolonského majstra Carla Cignaniho (1628–1719) a u vysoko ceneného rímskeho Jacquesa Courtoisa (1621–1676 ?). Vďaka svojbytnej štylizácii pretiahnutých tvarov je identifikovateľný a charakterizovateľný ako nezávislá umelecká osobnosť. Tvorbu Antonia Calzu je patetická a tenebrózna. 

Antonio Calza pôsobil krátko v službách Eugena Savojského, ktorého pozvanie prijal v roku 1712 a podporu požíval do roku 1716, keď sa vrátil do severného Talianska. Predtým i potom pracoval v takmer všetkých významnejších severotalianskych mestách.

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.