Achilleus medzi dcérami kráľa Lykoméda

Antonio Molinari, F. Gerardi, Autor kópie neznámy

datovanie:
miery: výška 159.0 cm, šírka 160.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 4345
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Nepatrný námet postavy v tieni vľavo, držiacej rukoväť meča, otvára veľkolepé rozprávanie mnohofigurálnej maľby. Väčšia časť pozornosti je venovaná ženám skrášľujúcim sa šperkmi, ale obraz uvádza príhodu z detstva najväčšieho hérosa Grékov Trójskej vojny, Achilla. Jeho matka, morská bohyňa Thetis, ho po narodení ponorila do rieky Styx, aby sa stal nezraniteľným, držala ho však za pätu, čo sa mu stalo osudným.

Thetis vedela, že jej syn padne v Trójskej vojne, ak sa jej zúčastní. Pokúsila sa teda o záchranu mladého Achilla a ukryla ho medzi dcéry kráľa Lykoméda. Odysseus však pripravil lesť, k darom pre kráľove dcéry pridal aj meč, ktorého sa chopil Achilles, preoblečený za jednu z nich, zatiaľ čo ostatné sa tešili zo šperkov. Práve tento okamih je zaznamenaný aj na maľbe.

Inscenácia málo frekventovaného výjavu má viaceré analógie predovšetkým v benátskej maľbe, spodobujú ho obrazy Amigoniho, Pittoniho či Tiepola. V kompozícii a najmä v charakteristike postáv nadväzuje bratislavská maľba na príklady z Veroneseho diel a tvorcom nesignovaného obrazu je tiež benátsky maliar Antonio Molinari, ktorý tento námet spracoval prinajmenšom ešte raz (Kassel, Staatliche Gemäldegalerie).

V Benátkach dominovala okolo polovice settecenta kontrastná maľba, poznačená naturalistickými tenebristami, ktorých silnú tradíciu stanovili reprezentanti neapolskej školy Giuseppe Ribera a včasnou tvorbou Luca Giordano. Molinari však opustil výraznú expresivitu tenebróznych maliarov, poprel svoje východiská a používal svetlejšie a najmä živé farby, čím získali jeho maľby dekoratívnejší výraz. Tvoril v atmosfére meniaceho sa vkusu. Zachoval si veľkoleposť a dynamizmus vrcholného baroka, ale trblietavým luminizmom predznamenal tvorbu nastupujúcej generácie 18. storočia. 
 

Zuzana Ludiková ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.