Séria O-I.

Miloš Urbásek

datovanie:
miery: výška 49.8 cm, šírka 49.4 cm
výtvarný druh: grafikavoľná
materiál: biely kartón
technika: serigrafia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: G 6133
v kolekciách:
z cyklu: Séria 0
objednať reprodukciu

Využitie textovej formy v slovenskom umení má tradíciu od 60. rokov minulého storočia. Kým Július Koller využíval vo svojich dielach text ako nosný prvok významu daného artefaktu alebo podobne ako Milan Adamčiak či Róbert Cyprich na dokumentáciu akcií, u Miloša Urbáska, ktorý ako prvý na Slovensku začal s písmenami pracovať, nesie funkciu znaku a častým opakovaním a využitím rôznych techník (maľba, grafika, monotypia) vytvára materiálnu štruktúru obrazu.

Témou O, ktorú môžeme čítať ako písmeno „O“ alebo číslicu „0“ vrcholí Urbáskovo lettristické obdobie. „O“ stráca svoj významový obsah a stáva sa prostriedkom odovzdávania estetickej informácie. Serigrafia je súčasťou rozsiahlejšieho súboru grafík v čiernobielom vyhotovení, v ktorých je naznačený proces vzniku a rozkladu písmena, obmieňanie detailov tvaru v nových obrazových konfiguráciách a vytváranie nových geometrických skladieb. Nie je náhoda, že Urbásek vystavoval grafické listy v plošných zostavách, ktoré akcentujú rôznosť riešení ako prvkov vyššieho celku. V rokoch 1966 – 1967 vznikol súbor obrazov s rovnakou tematikou, ktoré predchádzali reprodukovaným serigrafiám. Rovnako originálnym spôsobom Urbásek pracoval i s vrstvenou kolážou, pečiatkovou monotypiou a technikou
muchláže.
 

Katarína Müllerová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.