Svätá rodina

Camillo Procaccini

datovanie:
miery: výška 41.6 cm, šírka 61.6 cm
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
žáner: náboženský motív
materiál: drevo
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 2263
tagy: rodina
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Námetom obrazu je epizóda biblického rozprávania o zastavení Svätej Rodiny na úteku do Egypta. Od veľkého tepla na púšti si chcela unavená Mária odpočinúť v tieni palmy. Malý Ježiš najskôr prikázal palme, aby sa sklonila a Mária si tak mohla vziať z jej plodov, potom palme prikázal narovnať sa a pri koreňoch odkryť vodu. V tomto zmysle pije z prameňa osol pri odpočívajúcej Márii s dieťaťom a Jozefom pod palmou. 

Zrejme s použitím viacerých predlôh vytvoril neznámy maliar prezentovaný obraz. V spojitosti s kompozíciou mal pravdepodobne k dispozícii dve príbuzné doslovnejšie spracovania témy Zastavenie na úteku do Egypta v grafike od Camilla Procacciniho. Na oboch je Svätá Rodina pod palmou, na jednej so svätým Jozefom odvráteným od divákov chrbtom, na druhej s dominujúcim motívom pijúceho osla. Druhá verzia je známa aj v kresbe. Vzhľadom na znejasnené motívy a značne odlišnú farebnosť autor maľby takmer isto nepoznal monumentálny oltárny obraz Camilla Procacciniho so zhodným námetom, ktorý je v Kaplnke sv. Jozefa v Rho (Santuario dell’ Addolorata).

Grafiku so Svätou Rodinou a s oslom vydal Procacciniho príbuzný Bolončan Gaspare dall’Oglio (Gaspare Daloli, doložený 1583–1601) okolo 1593. Bol činný v Brescii a Benátkach a jeho synovia sa priženili do rodiny Jana Sadelera (1550–1600). Adresa Gaspare dall’Oglio je na grafikách Annibale Carracciho (1560–1609), Orazia Farinatiho (1559 – po 1616) a Camilla Procacciniho, nie vždy v prvom stave. Procacciniho vízia Svätej Rodiny na úteku do Egypta sa dielenskou produkciou stala dostupnou inšpiráciou. 
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.