Diana a Endymion

Ippolito Scarsellino

datovanie:
miery: výška 50.4 cm, šírka 35.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 2821
tagy: spánok
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Do krásneho mladíka Endymiona sa zaľúbila bohyňa Luna, zato ho najvyšší boh odsúdil na večný spánok. Odvtedy Luna na svojej nočnej ceste sa znáša k spiacemu pri jaskyni hory Latmos a bozká svojimi lúčmi. Smutné zostáva jej svetlo, lebo ho neprebudila.

Antický mýtus sa zhodne s tradovaným príbehom odohráva v nočnej krajine. K spiacemu mladíkovi prichádza vo svetelnej žiare bohyňa identifikovaná polmesiacom na čele. V deji sú určujúce len postavy. Dominujú v jednoduchej kompozícii dvoch diagonál. Nízky horizont sa tiahne paralelne s obrazovým priestorom. 

Maliari obdobia baroka frekventovane stvárňovali príbeh Diany a Endymiona. Vzhľadom na široké vrstvy konzumentov umenia populárneho námetu, k spracovaniu témy tvorcovia pristupovali s rozmanitým záujmom. Identickú kompozíciu použil niekoľkokrát Pier Francesco Mola v prípade obrazov s námetom Vízia svätého Bruna, ktorá existuje vo viacerých replikách. Ale neopakuje sa pri tom výjav Diany a Endymiona známy z Molovej ďalšej tvorby, rozmernejšieho pláta v Ríme (Pinacoteca Capitolina), ktorý vznikol v reakcii na tvorbu Annibale Carracciho (1560–1609).

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.