Ján Krstiteľ ako dieťa s baránkom

Melchiorre Gherardini

datovanie:
miery: výška 43.3 cm, šírka 58.1 cm
výtvarný druh: maliarstvomaľba tabuľová
typ objektu: tabuľová maľba
žáner: náboženský motív
materiál: drevo
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 3265
tagy: dieťa baran zviera svetlo tma
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Atribútom Jána Krstiteľa býva často ovečka, ktorú uvádza aj nápis na páske ovinutej na kríži, lebo hlásal príchod mesiáša. Je známych niekoľko replík výjavu malého Jána Krstiteľa pri prameni s ovečkou. Odvolávajúc sa na obraz, prv v ponuke antikvariátu Alessandra Orsiho v Miláne, je v evidencii niekoľko diel s identickým námetom spracovaných na rôznej úrovni, ktoré pripisujúdo okruhu Cerana. 

Replike v Bratislave je blízka predovšetkým známa verzia v Berlíne, v zbierke od rokov 1841/1842, ktorá bola dlho pripisovanáCeranovi a novšie sa považuje za jej tvorcu Melchiorre Gherardini, ktorý sa vyučil a pracoval v Ceranovej dielni, dokončoval niektoré jeho diela a priženil sa aj do jeho rodiny. Jemu sa pripisuje tiež variant uvádzaný v zbierke Briganti. 

Menej úzku spojitosť s tvorbou Cerana vidno na ďalších obrazoch, zhodne s tým variant v milánskej zbierke Koeliker pripísali anonymnému lombardskému maliarovi, ktorý ho vytvoril podľa Cerana. Bližšiu spojitosť s obrazom majú varianty známe z ponuky aukčných domov Pandolfini, Semensato, Dorotheum.

Na zadnej strane bratislavského obrazu je okrem zberateľských pečatí aj sekundárne určenie, podľa ktorého obraz namaľoval Correggiov žiak Giovanni Battista Rondani. Podobným spôsobom je sekundárne uvedený tvorca na jednej kresbe Giorgia Vasariho s námetom Krst Krista v Londýne (British Museum). Za autora dodatočnej atribúcie považujú oratoriána padreho Restu.
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.