Sezónni robotníci 2.

Irena Blühová

datovanie:
miery: výška 24.4 cm, šírka 16.3 cm
výtvarný druh: fotografia
žáner: pracovný motív
figurálna kompozícia
materiál: fotografický papier
technika: čiernobiela fotografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Aurel Hrabušický
inventárne číslo: UP-DK 2237
tagy: koľaje muž práca
v kolekciách:
zo súboru: Sezónni robotníci
objednať reprodukciu

K modernému spôsobu života prirodzene patrilo aj rýchlejšie a častejšie premiestňovanie sa obyvateľov. A to nielen kvôli práci a nutnej spoločenskej komunikácii, ale prvýkrát vo väčšej miere aj kvôli voľnočasovým aktivitám – športu, turistike, zábave. Pohyb a výzor dopravných prostriedkov, mestské prostredie, ktorým prechádzajú, výstavba a udržiavanie komunikácií, rozmanité spôsoby cestovania – to boli na Slovensku predovšetkým námety pre fotografov.

Práce na výstavbe a údržbe komunikácií – dláždenie, asfaltovanie, kladenie koľajníc – boli takisto obľúbenou témou fotografov: „Kepes, Blühová, ba i Moholy-Nagy mali každý svojho dláždiča,“ píše Iva Mojžišová a uzatvára: „Na príčine bola asi fotogeničnosť motívu.“

Na záberoch Karola Aufrichta, Ireny Blühovej, Miloša Dohnányho, ale aj začínajúceho Karola Kállaya vidno, aké rozmanité možnosti fotografom tieto činnosti ponúkali. Človek je tu konfrontovaný s veľkým objemom práce – množstvo ľudí vztyčuje jeden telegrafný stĺp, alebo naopak jeden človek čelí nekonečnému množstvu dlažobných kociek.

Aurel Hrabušický ● Katalóg k výstave Nové Slovensko (2012)