Alegória mlčanlivosti

Giacomo del Pó

datace:
rozměry: výška 48.0 cm, šírka 35.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
námět: náboženský motív
alegorický motív
materiál: plátno
technika: olej
značení:
galerie: Galéria mesta Bratislavy, GMB
kurátor: Dominika Zbončáková
inventární číslo: A 2972
tagy: anjel
kolekce:

Dekoratívny obrázok kabinetného formátu je o úžitku, ktorý prináša schopnosť mlčať. Obraz ukončený segmentovým výrazom z väčšej časti vypĺňa vznášajúca sa okrídlená postava so zlatými vlasmi a s bedrovým rúškom. Okrídlená androgýnna bytosť má zdvihnutý prst, ktorý prikladá k ústam v zmysle posunku vyzývajúceho k mlčaniu. V druhej ruke drží smerom dole naklonený roh hojnosti, z ktorého sa sypú mince. Za ňou letí putto podávajúc jej drobný predmet. Nadol padajú putti, lapajúc po bielej a čiernej husi.

Výjav ohraničuje ovál v štvorhrannej obrazovej ploche, ktorého obvod narušujú letiace bytosti rútiace sa nekontrolovane do nevyjasnenej zóny, zatiaľ čo anjel sa vznáša v žiare v pokojnej sfére výšin. 

Autorom obrazu je neapolský maliar Giacomo del Po, ktorý stvárnil Alegóriu mlčanlivosti podľa ikonografického návodu Cesare Ripu. Chlapec s prstom na ústach, s čiernymi krídlami sedí, lebo pre slabosť nemôže stáť, drží roh hojnosti. Putto v pozadí prináša broskyňu, ktorá sa ako prvá obetovala božstvu. Dvom ďalším putti neschopnosť mlčať prináša krkolomnú situáciu. 

Okrem monumentálnych diel pozostáva tvorba nepochybne intelektuálne založeného Giacoma del Po práve z podobných kabinetných obrazov dedikovaných rôznym alegóriám.
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.