Martýrium sv. Sebastiána

Jacques Callot

datovanie:
miery: výška 16.0 cm, šírka 32.6 cm, výška 16.3 cm, šírka 32.9 cm
výtvarný druh: grafikavoľná
žáner: figurálna kompozícia
materiál: zažltnutý ručný papier
technika: lept
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Martin Čičo
inventárne číslo: G 3491
tagy: ruina
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Po školení v rodnom Nancy pôsobil Jacques Callot v rokoch 1612 – 1621 na dvore Mediciovcov vo Florencii, kde sa pod vedením dvorného architekta a scénografa Giulia Parigiho podieľal na realizácií dvorských slávností a predstavení. Najmä táto skúsenosť sa prejavila v jeho zmysle pre kompozičné uplatňovanie mnohofigurálnych scén plných fantázie.

Počas krátkeho života vytvoril viac ako 1 400 grafík a 2 000 kresieb, okrem divadelnej a oslavnej grafiky to boli početné krajiny, mestské pohľady, žánrové, vojenské a náboženské scény. Lept Umučenie sv. Šebastiána je považovaný za jedno z umelcových majstrovských diel, ktoré bolo aj viacnásobne kopírované. Pritom Callot nevytvára konvenčné zobrazenie svätca doráňaného šípmi, ale zachytáva priebeh jeho mučenia. Šebastián, priviazaný k stĺpu uprostred divadelne vystavanej scény, je ostreľovaný dvoma lukostrelcami stojacimi v popredí. Po stranách rozložené ruiny slúžia ako tribúny pre veľký počet vojakov sledujúcich predstavenie ako v aréne.

K listu sa okrem viacerých štúdií hlavných postáv zachovala trojica prípravných, zrkadlovo obrátených kresieb s rozvrhom celej kompozície. Z nich druhá (Sacramento, Crocker Art Gallery) s veľkorysým lavírovaním zachytáva rozloženie svetla a tieňa a obmedzuje sa na definovanie priestoru pomocou plánov, pričom zdôrazňuje tmavé repoussoirové partie v popredí. V tretej, definitívnej kresbe (London, Victoria and Albert Museum) potláča schematické rozvrhnutie plánov jemnejším rozpracovaním modelácie postáv. Vo výslednom diele tieto dve schémy – rozvrhnutie plánov, osvetlenie a modeláciu postáv – spojil do harmonického celku s bohatstvom minuciózne vykreslených detailov a jemne leptaným pozadím. Napokon, podobné narábanie s plánmi dokladajú včasnejšie listy v SNG – dve verzie výjavu Trh s otrokmi.
 

Martin Čičo ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.