Sv. Karol Borromejský medzi chorými postihnutými morom

Giovanni Bonatti

datovanie:
miery: výška 132.0 cm, šírka 77.7 cm (obraz)
výška 147.0 cm, šírka 93.0 cm (rám)
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 2258
tagy: svätec
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Kňaz so svätožiarou v mocete a štóle požehnáva umierajúcemu, po boku má z jednej strany klerika s nižším svätením, ktorý drží otvorenú knihu, z druhej strany ďalšieho so svetlom a s viatikom. V popredí sa obracia k svätcovi o pomoc žena držiaca v náručí nakazeného, za ňou dvojica upriamuje pozornosť k pomocníkom v núdzi, prinášajúcich útechu. Okrem ďalších drobných výjavov vidno v pozadí dvojicu odnášajúcu kadaver nakazeného, ktorý podľahol.

Príbeh je zo života kardinála a administrátora milánskeho biskupstva sv. Karola Boromejského, ktorý uplatňoval zásady askézy, v milánskej morovej epidémii poskytoval duchovnú podporu a finančnú pomoc, za postoje a skutky ho svätorečili v roku 1610. 

Výjav je známy z oltárneho obrazu od Giovanniho Bonattiho z roku 1680 vo významnom oratoriánskom Chráme Sta Maria in Vallicella (Chiesa Nuova) v Ríme. Za vlastnoručné bozetto sa považuje redukcia oltárneho obrazu s množstvom drobných rozdielov vo Florencii (Galleria Pitti). Existuje vo viacerých približne rovnako veľkých variantoch, zo súkromnej zbierky v Miláne ponúkli do dražby jednu kópiu, ďalšia sa nachádza v Berlíne (Gemäldegalerie).
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.